Food around the World - Teacher's Manual

5. Popis aktivnosti - 1. dio

1) Na projektoru se pokazuju fotografije i opisi jela spomenutih u tekstu (a za koje nastavnik/ca pretpostavlja da ih učenici neće znati: cardamom[1], korma[2], dim sum[3], laksa[4], roti[5], jamón[6]), a učenici moraju spojiti fotografiju s opisom. Kada spoje sve fotografije s opisima onda se razgovara na temu različitih prehrambenih sastojaka u svijetu,  odakle dolaze svi ti sastojci, kojim državama pripadaju pojedina jela.  (PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide-ovi 6-8)

2a) Prijedlog za obradu teksta [7] je da se tekst podijeli na dijelove (8 dijelova), a učenici radom u paru moraju spojiti sve dijelove teksta u logički redoslijed. (Word dokument u prilogu knjige; stranice 1-2)

ili

2b) Umjesto toga učenici mogu pročitati tekst u kojem se nalaze praznine koje oni moraju popuniti dijelovima rečenica koje su izvučene iz konteksta. (Word dokument u prilogu knjige; stranice 3-4)

3a) Druga aktivnost je pročitati tekst i odgovoriti na pitanja općeg tipa koja nastavnik/ca prikazuje na projektoru, a koja se tiču razumijevanja osnovnog značenja samog teksta. (PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide 10)

ili

3b) Učenicima se može iz konteksta izvaditi nekoliko rečenica koje nastavnik/ca smatra najvažnijima za razumijevanje poruke teksta te nakon čitanja teksta mogu u plenumu raspravljati o značenju rečenica. (PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide 11)

4a) Učenici i nastavnik/ca razgovaraju o tekstu, dotiču se razgovora o raznolikosti kuhinje u svijetu, ponudi jela koja se može naći u Velikoj Britaniji, i uspoređuju ponudu te države s ponudom u Hrvatskoj.

4b) Učenici rješavaju radne listiće s vokabularom koji je nepoznat (vidi radni listić broj 1 - Word dokument u prilogu knjige; stranice 5-6). Prijedlog ovih vježbi vokabulara može se dodatno nadopuniti križaljkama koje se izrade na platformi Loomen ili pak u HotPotatoes-u.

5) Učenici podijeljeni u grupe, svaka grupa dobije jedan recept za jelo koje se sprema u njima nepoznatoj državi. Njihov zadatak je da na temelju sastojaka i načina obrade hrane zaključe s kojeg kraja svijeta dolazi osoba koja opisuje recept. Nakon isteka predviđenog vremena predstavnik grupe iznosi zaključak grupe, obrazlaže ga i objašnjava ostalim učenicima koje riječi su izdvojili kao važne za opis pripreme jela! (Word dokument u prilogu knjige; stranice 7-11).

*Ovdje se preporuča da se u Loomenu 'Rječnik' nadopuni svim relevantnim riječima i izrazima vezanima za hranu i pripremanje hrane tako da učenici kada krene nastava imaju pristup tim podatcima kojima se onda mogu vraćati u kasnijim fazama rada (za potrebe ovog tečaja Rječnik je već kreiran i nalazi se u prilogu knjige pod nazivom 'Food Dictionary').

6) Učenici u istim grupama dobivaju zadatak: Odlučili su otvoriti restoran u Londonu u kojem će posluživati samo hrvatsku nacionalnu hranu. Svaka grupa dobiva drugu regiju Hrvatske, unutar koje učenici moraju istražiti na Internetu koje jelo je autohtono, pronaći fotografiju tog jela, recept na hrvatskom jeziku zajedno sa sastojcima te ga napisati na engleskom jeziku. Prilikom rada na zadatku učenicima je potrebno dodatno naglasiti važnost poštivanja pravila Netiquette i ispravnog preuzimanja sadržaja s interneta uz navođenje izvora. Zadnja etapa grupnog rada je da zajedno osmisle i izrade plakat na kojem će biti prezentirano to jelo.

(PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide-ovi 12-13)

*Ovdje je bitno naglasiti učenicima da oni ne trebaju prevoditi recept koji je napisan na hrvatskom nego sami osmisliti vlastite rečenice kojima objašnjavaju kako će se neko jelo pripremiti. Također, važno je naglasiti i 'Rječnik' na Loomenu koji bi im i u ovom zadatku bio od velike pomoći (u protivnom se mogu koristiti i tiskana izdanja hrvatsko-engleskog rječnika.)

za domaću zadaću:

7a) Svaka skupina ima rok od dva tjedna da snimi video u kojem objašnjavaju kako pripremiti to jelo. Mogu ga zaista skuhati i napraviti video na taj način (kao primjer nastavnik/ca im pokazuje video[8] ili pak samo na kreativan način osmisliti kako to jelo prezentirati svijetu.

(PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide-ovi 14-15)

ili

7b) umjesto ovoga nastavnik/ca može učenicima dati drugačiju temu kao što je 'My solution to food problems in the world' ili 'My message to all teenagers who suffer from food disorder' ili 'Cooking is a woman's job'. Prijedlog je da se uz osnovno objašnjenje domaće zadaće na nastavnom satu ta zadaća nalazi i na Loomenu pod njihovom grupom, s točnim i detaljnim uputama i tablicom u kojoj su opisani kriteriji ocjenjivanja videa.


[3] https://simple.wikipedia.org/wiki/Dim_sum učitano 07.5.2018. Ova datoteka je zaštićena Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom.

[6] https://www.flickr.com/photos/10621515@N05/4688252925 via www.flickr.com učitano 08.5.2018. Ova datoteka je zaštićena licencom CC BY 2.0

[8]

preko Scoff objavljeno pod Standard YouTube Licence; učitano 09.5.2018.