Struktura programa u C-u

1. Struktura programa

Najjednostavniji program je onaj koji zadani tekst ispisuje na zaslon.

Zanimljivost: Najpoznatiji prvi program napisan u programskom jeziku C bio je program Hello world i prvi je put objavljen u knjizi The C Programming Language

Da bi se mogao ispravno napisati čak i tako jednostavan program potrebno je upoznati strukturu programa.

Struktura programa odnosi se na način pisanja programa i ako se ona ne poštuje, program neće raditi, bez obzira na to što su se koristile sve potrebne naredbe.

Svaki program pisan u programskom jeziku C sastavljen je od niza funkcija. Glavna i jedina obvezna funkcija u programu je funkcija main(). U početku, dok još savladavate osnove programiranja i programskog jezika, to će biti i jedina funkcija u vašim programima. Poslije, kako budete napredovali u programiranju, i vaši  će programi biti „modularniji” (sastavljeni od većeg broja funkcija).

Važna razlika između C-a i ostalih programskih jezika jest u tome što u C-u ne postoje ugrađene funkcije. One se nalaze u bibliotekama funkcija koje se isporučuju zajedno s prevoditeljem. Biblioteke funkcija nastale su standardizacijom C-a. Dovoljno je na početku programa najaviti da će se koristiti određena biblioteka i u cijelom su programu dostupne sve funkcije koje se nalaze u njoj. Biblioteke koje ćemo najčešće upotrebljavati su:

  • stdio.h - biblioteka u kojoj se nalaze funkcije za ulaz i izlaz podataka,
  • math.h - biblioteka u kojoj se nalaze matematičke funkcije,
  • string.h - biblioteka u kojoj se nalaze funkcije za rad sa znakovnim varijablama
Sve datoteke s ekstezijom .h nazivaju se još datoteke zaglavlja (header files).