Unos podataka u tablicu i označavanje ćelija

1. Vrste podataka

podaci

S brojevnim podacima smo se susreli u zadatku iz prethodne lekcije u kojem smo sustav pomoći iskoristili za to da pronađemo različite oblike brojeva u Excelu. Međutim, brojevi nisu jedini podaci koje možemo koristiti u Excelu.

U ćeliju u Excelu  možemo upisivati tekst, brojeve, postotak, datum, novčani iznos, aritmetičku
sredinu, zbroj…, ali osnovna je podjela na tri vrste podataka:

  1. Tekst – lijevo poravnat u ćeliji

  2. Broj (Vrijednost) – desno poravnat u ćeliji, a može biti:
    1. konstanta (5; 35; 756)
    2. datum (06.12.2012.)
    3. vrijeme (17:43)
  3. Formule, npr.: = A1+A2+A3.

Tekst

Dok ga upisujemo u ćeliju, tekst će u cijelosti biti vidljiv u traci formule. Nakon završetka unosa pritisnemo tipku Enter. Ako je tekst dulji od širine stupca, prelijevat će se udesno preko praznih susjednih ćelija. Ako susjedne ćelije nisu prazne, tekst će u tablici biti sakriven sve dok ne proširimo stupac ili ne uključimo prelamanje teksta.

Broj

Broj označuje količinu vrijednosti koju opisujemo, npr. cijenu robe, ocjenu učenika, prihode ili troškove, datume, vrijeme, postotak... Brojčani podatci mogu se upotrebljavati za različite izračune ili kao podatci za izradbu grafikona.

Datum i vrijeme po tipu su podataka brojevi. Da bismo pravilno unosili takvu vrstu podataka i radili s njom, potrebno je razjasniti kako ih Excel vidi. Excel je svakom datumu pridružio prirodni broj. Najraniji datum koji Excel razumije je 1. 1. 1900. Tom datumu pridružen je broj 1. Datumu 2. 1. 1900. pridružen je broj 2 itd. Na taj način mogu se oduzimati datumi i izračunavati koliko je dana prošlo od vašeg rođenja, početka školske godine ili koliko je još dana do kraja školske godine. Činjenica da je
datum broj služi za proračune u bankama, tvrtkama i sličnim ustanovama.

Formule

Formule uspostavljaju veze među brojevnim podatcima. Svaka formula počinje znakom jednakosti (=) što ujedno formulu čini različitom od ostalih vrsta podataka. Na primjer, formula =C5+C10 zbrojit će
sadržaje ćelija C5 i C10 i rezultat prikazati u ćeliji u kojoj je upisana.
Zaboravimo li upisati znak jednakosti, Excel će s našim podatcima raditi kao s tekstualnim.