Blokovi

Rječnik

Alat Rječnik sadrži abecedni popis ključnih pojmova navedenih u sadržaju lekcija tečaja te kratke definicije pojmova ograničene na stručne izraze spomenute u tečaju. Značenje ključnih pojmova u tečaj može unijeti sam autor odnosno nastavnik, no pojmove i njihova značenja u rječnik mogu unositi i sami polaznici. To je najveća prednost alata Rječnik jer pomoću njega nastavnik može osmisliti kolaborativne načine rada u grupi polaznika te na taj način potaknuti polaznike da još aktivnije sudjeluju u obrazovnom procesu. (npr. Svakom polazniku može biti dodijeljen zadatak da unese jedan ključni pojam u rječnik i njegovo pojašnjenje kao i da komentira već postojeće unesene pojmove.)

Želite li izraditi Rječnik te na taj način obogatiti sadržaj vašeg tečaja, pronađite ga i odaberite na Popisu aktivnosti.

U dijelu općih postavki upišite ime rječnika i sažetak, a potom odredite druge postavke. Pažnju posebno usmjerite na opciju Tip rječnika s obzirom na to da u tečaju može postojati više rječnika od čega samo jedan središnji, a neograničeni broj sekundarnih rječnika.

Središnji rječnik može sadržavati pojmove sekundarnih rječnika koji služe određenim nastavnim cjelinama. Središnji rječnik može editirati samo nastavnik, dok sekundarni dopuštaju unose i komentare studenata.

Ovisno o Obliku prikaza pojmovi u rječniku bit će prikazani s više ili manje popratnih informacija, primjerice: ime i prezime autora ili datum zadnje izmjene. Ukoliko niste sigurni koji oblik odabrati odvojite malo vremena, isprobajte mogućnosti i odaberite oblik koji vam najviše odgovara.

Opcija automatskog linkanja unosa omogućit će poveznicu rječnika na sadržaj. Svi pojmovi obuhvaćeni rječnikom bit će označeni, a njihova definicija lako dostupna.

Opcija vidljivosti omogućit će skrivanje rječnika do trenutka kada ga želite objaviti.

Kreirani rječnik omogućava dodavanje novih pojmova, njihov pregled po abecedi, kategorijama i autorima te sortiranje prema posljednjoj izmjeni i datumu kreiranja.


Rječnik

Aktivnost-promišljanje:

 

Obzirom na temu vašeg tečaja kojeg izrađujete, razmislite o mogućnosti osmišljavanja aktivnosti kolaborativnog načina izrade rječnika od strane vaših polaznika u vašem tečaju.