Uvod u program



Odabir ćelija



Na radnom je listu moguće odabrati ćelije, retke, stupce i skupine ćelija. Ćelije je moguće postaviti i u način uređivanja pa odabrati njihov cjelokupni sadržaj ili samo dio sadržaja. Ćelija se u način uređivanja postavlja klikom miša u ćeliju. Promjena načina rada bit će vidljiva i u traci stanja.


pop6

Slika 1.1.19. Postavljanje ćelije u način uređivanja


Cijeli stupac ili cijeli redak odabire se klikom na njegovo zaglavlje. Cijeli se radni list odabire klikom na za to predviđeno područje zaglavlja ili CTRL+A).

Odabir stupca B i odabir cijelog radnog lista

Slika 1.1.20. Odabir stupca B i odabir cijelog radnog lista


Odabrana se skupina ćelija naziva raspon (engl. range). Raspon se ćelija odabire tako da se kazalo miša postavi u ćeliju koja se nalazi na uglu raspona pa se uz pritisnutu tipku miša povuče do ćelije na dijagonalno suprotnom uglu raspona. Raspon se označava adresom ćelije iz gornjeg lijevog i adresom ćelije iz donjeg desnog ugla skupine. Između njih se zapisuje znak dvotočke, npr. A1:F6. Raspon obuhvaća sve ćelije unutar odabranog područja.


Raspon ćelija A3:F7

Slika 1.1.21. Raspon ćelija A3:F7


Više skupina ćelija koje se međusobno ne dodiruju mogu se odabrati tako da se pri označavanju drži pritisnuta tipka CTRL.

Skupine ćelija se međusobno ne dodiruju

Slika 1.1.22. Skupine ćelija se međusobno ne dodiruju