Definicija i karakteristike operacijskih sustava

Sjedište: CARNET - Arhiva 2021 Loomen
E-kolegij: Pripreme za ispit iz informatike na državnoj maturi
Knjiga: Definicija i karakteristike operacijskih sustava
Otisnuo/la: Gost (anonimni korisnik)
Datum: nedjelja, 24. studenoga 2024., 12:01

Opis

Osnovni pojmovi vezani uz operacijske sustave

1. Definicija operacijskih sustava

Operacijski sustav je skup programa koji povezuju i objedinjuju sve sklopovske dijelove računala i omogućuju njihovu djelotvornu uporabu. To je program koji se prvi pokreće pri uključenju računala i njegova jezgra ostaje cijelo vrijeme u memoriji računala upravljajući radom računala.

Operacijski sustav je jedini obavezan program na svakom računalu! Poznatiji operacijski sustavi su: MS DOS, Linux, Unix, MS Windows

Korisničko sučelje

Dio operacijskog sustava zadužen za komunikaciju s korisnikom zove se korisničko sučelje.

Korisničko sučelje može biti znakovno (na starijim računalima – MS DOS) ili grafičko (u novijim operacijskim sustavima, npr. MS Windows).

U znakovnom korisničkom sučelju komunikacija između korisnika i računala odvija se isključivo slovima i brojevima. Korisnik naredbe unosi pomoću tipkovnice, a računalo rezultate prikazuje ispisom teksta ili brojeva.

Znakovno korisničko sučelje

Slika 1: Znakovno korisničko sučelje

U grafičkom korisničkom sučelju (GUI - Graphical user interface) računalo osim s pomoću slova i brojeva predaje korisniku poruke pomoću sličica koje se zovu IKONE. Ikone likovno opisuju i podsjećaju na predočenu akciju ili objekt s kojim korisnik može rukovati.

Grafičko korisničko sučelje

Slika 2: Grafičko korisničko sučelje

2. Različite podjele operacijskih sustava

Postoji nekoliko karakteristika kroz koje možemo promatrati operacijske sustave.

Gledamo li operacijske sustave prema programskom kodu, možemo reći da oni mogu biti otvoreni ili zatvoreni.

Otvoreni operacijski sustavi su sustavi otvorenog programskog koda (open source). Osim činjenice da su besplatni, važno je naglasiti da ih svaki korisnik (koji ima znanje za to, naravno) može dorađivati. Primjeri otvorenih operacijskih sustava su: Linux, BSD, FreeDOS.

Otvoreni operacijski sustav

Slika 1: Operacijski sustav Linux

Zatvoreni operacijski sustavi su komercijalni programi. To znači da To znači da za njihovo korištenje moramo platiti. Primjeri takvih programa su: MS (Microsoft) DOS, MS Windows (95, 98, NT, Server, XP, Vista, Windows 7, 8, 8.1, 10...), UNIX...

Zatvoreni operacijski sustav

Slika 2: Operacijski sustav Windows 7

Gledamo li broj korisnika koji mogu raditi na jednom računalu, operacijski sustavi mogu biti jednokorisnički ili višekorisnički.

Jednokorisnički operacijski sustavi (npr. MS DOS) su rađeni pod pretpostavkom da je računalo istodobno namijenjeno jednom korisniku, dok višekorisnički operacijski sustavi (npr. Linux, Unix, Windows)  omogućuju rad više korisnika na jednom računalu.

Višekorisnički operacijski sustavi pri pokretanju od korisnika zahtijevaju prijavu koja se sastoji od unošenja korisničkog imena i lozinke. Na temelju unaprijed pridijeljenog dopuštenja operacijski sustav korisniku dopušta (ili ne) rad na računalu. Korisničko ime i lozinku dodjeljuje sistemski operator.

S obzirom na broj programa koji mogu istovremeno biti pokrenuti na računalu, operacijske sustave dijelimo na jednozadaćne i višezadaćne.

Jednozadaćni operacijski sustavi omogućuju istodobno rad samo u jednom programu, dok višezadaćni (Multitasking) omogućuju istovremeni rad u više programa.

Multitasking

Slika 3: Istodobni rad u više programa (multitasking)

3. Windows operacijski sustavi

Microsoft Windows je već duže vrijeme najrašireniji operacijski sustav za osobna računala. Sve  verzije operacijskog sustava MS Windows imaju neka zajednička obilježja, ali svaka novija verzija nastoji biti što uslužnija  (users frendly) i pružati veće mogućnosti pri radu. 

Windows 8

Slika 1: Operacijski sustav Windows 8

Osnovne karakteristike Windows operacijskog sustava su:

  • - Grafičko korisničko sučelje sastavljeno od niza slikovnih simbola koji  služe za komunikaciju s računalom u cjelini. Pomoću tih objekata zadaju se izvršne  naredbe, pokreću programi i sl. 
  • - Višezadaćnost (Multitasking) je jedno od najkorisnijih svojstava Windows-a. To  znači da je moguće  izvršavati više programa u isto vrijeme
  • - Višekorisnički i mrežni rad - rad računala u mreži i dijeljenje  zajedničkih resursa s drugim korisnicima i njihovim računalima
  • - Podrška strojnoj opremi - ugrađeni upravljački programi za većinu  poznatih uređaja
  • - Podrška multimediji 

3.1. Radna površina računala

Radna površina prikazuje radni prostor prijavljenog korisnika. Elementi na radnoj površini prikazani su u obliku grafičkih objekata.

Osnovni elementi radne površine su: ikona, pokazivač miša, prozor, programska traka i bočna traka.

Ikona (Icon) je grafički objekt koji u obliku sličice predočuje dio programske ili strojne opreme računala. Služi za pristupanje programskim objektima i strojnim elementima računala. Pomoću ikona pokrećemo programe, otvaramo dokumente, pregledavamo mape različitog sadržaja

IkonaSlika 1: Ikona

Grupiraju se u nekoliko kategorija:

  • - sustavske ikone - predstavljaju programe koji su usko povezani s operacijskim sustavom (Računalo, Smeće, Korisnikove datoteke, Mreže).
  • - korisničke ikone - slikovna predodžba programa, dokumenata ili dijelova strojne opreme.
  • - ikone prečaca - ne predstavljaju stvarni, izvorni objekt, nego samo vezu (putanju) do njega.
  • - ikone mapa - maju karakterističan oblik žute mape

Programska (zadaćna) traka je  traka koja se najčešće nalazi na dnu radne površine, ali može se premjestiti uz bilo koji rub. Sastoji se tri odvojena dijela -  Start izbornika, dijela za brzo pokretanje programa i područje obavijesti), a svaki od njih ima  svoju namjenu

Programska traka

Slika 2: Programska (zadaćna) traka (taskbar) sustava Windows


3.2. Prozori

Prozori (prema kojima su operacijski sustavi iz porodice Windows i dobili naziv) predstavljaju temeljni objekt grafičkog sučelja Windowsa.
To su ekranski objekti  u kojima se izvode aplikacije, pregledavaju sadržaji mapa, namještaju opcije i sl. Svaki pozvani program i svaki učitani dokument dobivaju svoj prozor.

Prozor

Slika 1: Prozor

Osnovni dijelovi prozora

dijelovi prozora

Slika 2: Dijelovi prozora

Osnovni dijelovi prozora su:

  1. Naslovna traka
  2. Kontrolni izbornik
  3. Gumbi za standardne veličine prozora na kraju naslovne trake
  4. Alatna traka za brzi pristup  (skup naredbi određenog programa koje najčešće koristimo)

    Alatna traka za brzi pristup

Slika 3. Prilagodba alatne trake za brzi pristup

  1. Vrpca  (omogućuje pristup naredbama, koje su smještene na karticama.)
    Do pojave Vrpce s karticama središnji dio gotovo svih prozora bila je traka s izbornicima. Alatnu traku u starijim programima zamijenile su kartice - skupine naredbi prilagođene određenim aktivnostima. Unutar pojedine kartice naredbe i alati raspoređeni su u skupine.
  2. Radni prostor
  3. Statusna traka
  4. Klizač
  5. Rub prozora

4. Pitanja s provedenih ispita

  1. (Državna matura, 2012., jesenski rok, zadatak 2) U koji se dio računala prilikom uključivanja učitava dio operacijskog sustava?
    a) u ROM
    b) u RAM
    c) u BIOS
    d) u OS

  2. (Državna matura, 2015, ljetni rok, zadatak 1) Koju tipku ili kombinaciju tipaka na tipkovnici treba pritisnuti (u operacijskome sustavu MS Windows) ako u međuspremnik treba pohraniti sliku samo aktivnoga prozora?
    a)  [Print Screen]
    b) [Alt]+[Print Screen]
    c) [Shift]+[Print Screen]
    d) [Ctrl]+[Print Screen]

4.1. Rješenja

  1. b
  2. b