Struktura programa u C-u

Sjedište: CARNET - Arhiva 2021 Loomen
E-kolegij: III. Gimnazija Osijek - Informatika 2
Knjiga: Struktura programa u C-u
Otisnuo/la: Gost (anonimni korisnik)
Datum: ponedjeljak, 28. listopada 2024., 16:17

1. Struktura programa

Najjednostavniji program je onaj koji zadani tekst ispisuje na zaslon.

Zanimljivost: Najpoznatiji prvi program napisan u programskom jeziku C bio je program Hello world i prvi je put objavljen u knjizi The C Programming Language

Da bi se mogao ispravno napisati čak i tako jednostavan program potrebno je upoznati strukturu programa.

Struktura programa odnosi se na način pisanja programa i ako se ona ne poštuje, program neće raditi, bez obzira na to što su se koristile sve potrebne naredbe.

Svaki program pisan u programskom jeziku C sastavljen je od niza funkcija. Glavna i jedina obvezna funkcija u programu je funkcija main(). U početku, dok još savladavate osnove programiranja i programskog jezika, to će biti i jedina funkcija u vašim programima. Poslije, kako budete napredovali u programiranju, i vaši  će programi biti „modularniji” (sastavljeni od većeg broja funkcija).

Važna razlika između C-a i ostalih programskih jezika jest u tome što u C-u ne postoje ugrađene funkcije. One se nalaze u bibliotekama funkcija koje se isporučuju zajedno s prevoditeljem. Biblioteke funkcija nastale su standardizacijom C-a. Dovoljno je na početku programa najaviti da će se koristiti određena biblioteka i u cijelom su programu dostupne sve funkcije koje se nalaze u njoj. Biblioteke koje ćemo najčešće upotrebljavati su:

  • stdio.h - biblioteka u kojoj se nalaze funkcije za ulaz i izlaz podataka,
  • math.h - biblioteka u kojoj se nalaze matematičke funkcije,
  • string.h - biblioteka u kojoj se nalaze funkcije za rad sa znakovnim varijablama
Sve datoteke s ekstezijom .h nazivaju se još datoteke zaglavlja (header files).


1.1. Pretprocesorske naredbe

Sve narebe čiji je opći oblik #naredba parametri nazivaju se pretprocesorske naredbe. Pretprocesorske naredbe (preprocessor directives) nisu sastavni dio programskog jezika C. To su naredbe koje omogućuju izvođenje određenih radnji prije prevođenja programa, a koriste se za povećanje općenitosti programa. One uzrokuju promjenu kôda neposredno prije prevođenja, a prepoznaju se po znaku #, kojim počinje svaka od njih.

Najčešće ćemo upotrebljavati pretprocesorsku naredbu

#include <ime biblioteke>

kojom se pozivaju biblioteke funkcija koje se koriste u programu. Nju pišemo na početku svakog programa pisanog u programskom jeziku C i obvezno se piše prije funkcije main(). Prevođenjem programa na mjesto naredbe #include kopira se sadržaj navedene datoteke.




1.2. Izgled programa u C-u

Dakle, struktura najjednostavnijeg C programa jest:

Poštujući sintaksu programskog jezika C, najjednostavniji program morao bi imati sljedeće elemente:


Vitičaste zagrade ({ i }) u programu označavaju početak odnosno završetak funkcije. Nakon svake naredbe u C-u mora stajati znak ; koji označava završetak jedne naredbe i početak druge.

Funkcija main() uobičajeno se najavljuje s int main(), što proizlazi iz pravila najave funkcija u jeziku C (o tome će biti više riječi u poglavlju o funkcijama). Riječ int označuje da će funkcija main() nakon završetka vratiti neki cijeli broj. Konkretno vraća broj 0, a to smo odredili naredbom return 0; (vrati 0). Često se  programeri koriste i opcijom int main (void). Riječ void ovdje označuje da funkcija main() neće imati nikakvu ulaznu vrijednost (eng. void znači prazno).

Tijelo funkcije main() obično, osim vitičastih zagrada, mora sadržavati još neke elemente:

  • najavu ili deklaraciju podataka koje ćemo upotrebljavati u programu
  • unos podataka
  • obrada podataka          
  • ispis podataka
  • naredbu return 0;

U samom se programu vrlo često može vidjeti nekakav popratni tekst uz naredbe. Takav se tekst naziva komentar i ne utječe na izvršavanje programa. To je dio programa koji se ne prevodi, a služi programeru za lakše snalaženje (kada je, primjerice, potrebno učiniti neke izmjene u programu). Može se pisati ili unutar oznaka  /* */  ili iza oznake //. Prvi je način (između oznaka /* */) specifičan za C i može biti u više redaka. Drugi je način (iza oznake //) specifičan za C++ i mora se pisati samo u jednom retku. Oba načina mogu se upotrebljavati i u programskom jeziku C i u programskom jeziku C++.

Primjer:

/* Ovo je komentar

u više

redaka*/

//Ovo je komentar u jednom retku

Sad smo spremni napisati svoj prvi program u programskom jeziku C. Pogledajte u nastavku kako ispisati tekst na zaslonu monitora.