MULTIMEDIJA
Sjedište: | CARNET - Arhiva 2021 Loomen |
E-kolegij: | MULTIMEDIJA |
Knjiga: | MULTIMEDIJA |
Otisnuo/la: | Gost (anonimni korisnik) |
Datum: | ponedjeljak, 17. veljače 2025., 05:27 |
Opis
KAKO
ŠTO
ZAŠTO
1. OPČENITO
Multimedija je pojam koji se sastoji od dvije riječi: multi = mnogo; medija = sustav prijenosa i predstavljanja poruke. Dakle, predstavljanje korisniku sadržaja koje može istovremeno percipirati koristeći raspoloživa osjetila i mogućnosti (vid, sluh, njuh, opip, okus; pokret, radnja).
Može se ustvrditi da začeci ovakve percepcije sadržaja datiraju još iz doma nijemog filma, kod kojeg se kao zvučna kulisa koristio običan glasovir, u svrhu stvaranja što zanimljivije, privlačnije i stvarnije predodžbe poruke koja se prenosi. Kako je riječ o ugođaju prilikom poimanja ovakvih sadržaja, jasno je da je svrha multimedijskih sadržaja se zaokupi što više ljudskih osjetila, najviše glede zabave, mada mogu poslužiti i u znanstvene, umjetničke, edukacije, reklamne ili neke druge svrhe. Običan koncert nekog 'benda', s mnoštvom šarenih reflektora i isprepletenih i 'veselih' laserski zraka, također je multimedijski doživljaj. Pa i protestni skup s raznolikim transparentima, uz uporabu megafona, svojevrstan je multimedijski događaj.
2. TEKST
Skup šarenih slova koja smišljeno uporabljena odašilju nekakvu poruku, ali je statičan i pravocrtan (linearan); i mora se čitati . No moderne računalne tehnologije, kao što ih rabi web, koristi hipertekst; dio teksta može se aktivirati (npr. klikom miša) da bi se izvršila neka radnja.
3. ZVUK
Jedan od temeljnih elemenata multimedije, bilo da se radi o glasovnom ili instrumentalnom zapisu. Dinamički sadržaji, kao glazba, mogu biti vrlo impresivni.
4. GRAFIKA
Kao crtež ili fotografija, ima značajnu ulogu u multimediji. Spada u statičke sadržaje, ali dobar crtež ili fotografija može prezentirati poruku učinkovitije nego stotine riječi.
5. VIDEO
Niz slika načinjen i prezentiran posebnim uređajima, uz dodatak zvučnih sadržaja; kao film, najinteresantniji je dinamički multimedijski sadržaj. Osjećaj realnosti prikazanih sadržaja vrlo je velik. Naravno i najučinkovitiji glede prenošenja poruke korisniku kao dinamičkih sadržaja. Uz stereoskopski video, koji zahtijeva dva kanala za prijenos sadržaja, ili dva preklapajuća video sloja, uz posebne naočale može se dobiti i osjećaj prostornosti prikaza.
6. ANIMACIJA
Niza crteža (10-25 slika u sekundi) koji se brzo izmjenjuju, te ako se izmjenjuju dovoljno brzo (preko 50 slika u sekundi uz ponavljanje pojedinih), dolazi do kvalitetne optičke iluzije kretanja zahvaljujući tromosti našega oka. Ono što se ne može prikazati na filmu ili je praktički u životu neizvodivo, u animaciji je moguće.
Zato djeca obožavaju ovaj dinamički vid prezentiranja poruka, jer je to praktički svijet mašte.