Grafikoni
Sjedište: | CARNET - Arhiva 2021 Loomen |
E-kolegij: | III. Gimnazija Osijek - Informatika 2 |
Knjiga: | Grafikoni |
Otisnuo/la: | Gost (anonimni korisnik) |
Datum: | ponedjeljak, 27. siječnja 2025., 09:58 |
Opis
Grafikoni
1. Uvod
Grafikon je slikoviti prikaz brojčanih podataka iz tablice. Iz njega korisnik lakše i jednostavnije može uočiti odnose među veličinama iz tablice i međusobno ih uspoređivati te pratiti različite promjene. Na primjer, tko je u razredu postigao najbolji uspjeh, tko je najmanje izostajao s nastave, tko je na Europskom prvenstvu u nogometu postigao najviše pogodaka, čiji je vratar bio najuspješniji u obrani.
U Excel je ugrađeno 11 vrsta grafikona i velik izbor podvrsta za pojedini tip grafikona. Nema pravila za izbor tipa grafikona, on ovisi o vašoj želji i najboljoj mogućnosti predočivanja označenih podataka. Za najkvalitetnije rezultate prikaza najbolje je iskušati pojedine vrste, a s bogatijim iskustvom u primjeni proračunskih tablica i grafikona lakše ćete i brže izabrati tip koji najbolje odgovara.
Grafikon se kreira iz postojeće tablice, tj. iz podataka koji su označeni. Ako se u tablici promijeni neki podatak, automatski će se promijeniti i prikaz na grafikonu. To znači da su tablica i grafikon povezani vezom koja je dinamična.
Grafikon može biti prikazan na istom radnom listu s tablicom ili na posebnom radnom listu
1.1. Zadatak 1
- Koristeći sustav pomoći unutar MS Excela pronađite i upišite u bilježnicu vrste grafikona.
- Koji grafikon od nabrojanih ćete koristiti kada treba prikazati podatke koji zajedno čine 100%?
2. Kreiranje grafikona
Grafikon se kreira na osnovi tablice. Prije početka kreiranja grafikona treba znati što se njime želi pokazati, koji su podatci važni kako bismo ih istaknuli i grafički prikazali. Te je podatke potrebno označiti.
Jednostavni grafikon stvara se tako da se klikne željena vrsta grafikona na kartici Umetanje u skupini naredaba Grafikoni. Za stvaranje grafikona koji prikazuje željene pojedinosti potrebno je slijediti korake postupka.
Primjer:
Pogledajmo jednostavnu tablicu:
Želimo udio u potrošnji pokazati na grafikonu. Označimo podatke koje želimo prikazati na grafikonu: Vrstu goriva i Udio u potrošnji),
Na kartici Umetanje, u grupi naredbi Grafikoni odaberemo vrstu grafikona koji želimo koristiti.
U primjeru ćemo koristiti Stupčasti grafikon - 3D grupirani stupčasti grafikon.
Rezultat:
3. Elementi grafikona
Grafikon se sastoji od više elemenata. Neki su od njih prikazani prema zadanim postavkama, a ostali se mogu dodati prema potrebi.
Elementi grafikona su:
- područje grafikona
- područje iscrtavanja
- točke podataka nizova podataka
- vodoravne i okomite osi duž kojih se iscrtavaju podatci na grafikonu.
- legenda grafikona
- naslov grafikona i osi
- natpisi nad podatcima
Doaju se i uređuju naredbom Dodaj element grafikona kartice Dizajn:
4. Uređivanje grafikona
Nakon kreiranja, grafikon se može naknadno urediti, poboljšati i uljepšati. Prema grafikonu se možemo odnositi kao prema bilo kojoj umetnutoj slici. Moguće mu je promijeniti veličinu, pomicati ga po radnom listu, mijenjati boju pozadine i svih ostalih elemenata unutar njega (boju slova, veličinu fonta…) i dr.
Da bismo napravili bilo kakvu promjenu, grafikon treba označiti.
Za uređivanje grafikona i dodavanje ili uklanjanje elemenata moguće je koristiti i ikone s desne strane označenog grafikona (elementi grafikona, stil i filtri grafikona)
5. Vježba
Napravite grafikone za funkcije y=2x, y=2x+3, y=x2 za vrijednosti brojeva od –6 do 6. Najprije kreirajte tablicu, a zatim na osnovi tablice napravite graf (XY raspršeni).
Primjer rješenja:
Spremite datoteku kao vjezba_grafikoni.