Internet i usluge interneta
Sjedište: | CARNET - Arhiva 2021 Loomen |
E-kolegij: | Informatika 1 - Gimnazija Đakovo |
Knjiga: | Internet i usluge interneta |
Otisnuo/la: | Gost (anonimni korisnik) |
Datum: | nedjelja, 22. prosinca 2024., 14:44 |
Opis
Osnovni pojmovi vezani uz Internet
1. Što je to računalna mreža?
Računalnu mrežu čine dva ili više računala koja su povezana i mogu razmjenjivati podatke. Prednosti umrežavanja računala su velike: od bržeg i jednostavnijeg prenošenja programa i dokumenata, do dijeljenja uređaja (na primjer, pisača).
Mreže prema udaljenosti između računala dijelimo u dvije velike skupine:
- Lokalne mreže (LAN - Local Area Network) - najčešće na razini jedne ustanove, kuće ili zgrade
- Rasprostranjene mreže (WAN - Wide Area Network) - mreža u kojoj su računala udaljena i tisućama kilometara. Najpoznatija WAN mreža je INTERNET - globalna računalna mreža sastavljena od manjih mreža koje čine cjelinu.
Brzina prijenosa podataka mrežom mjeri se u megabitima u sekundi (Mbps).
Da bi podaci putovali mrežom od računala koje ih šalje do računala kojem su potrebni, potrebno je poštovati određena pravila - protokole. Najčešći protokol u mrežama računala TCP/IP.
2. Internet
Internet je globalna računalna mreža koja se sastoji od velikog broja malih mreža.
Na Internetu postoje dvije vrste računala - poslužitelji i klijenti. Na poslužiteljima su smještene informacije i oni omogućuju komunikaciju, dok klijenti od poslužitelja traže informacije i preko njih (poslužitelja) komuniciraju s drugim klijentima.
Već je rečeno kako se za dobro funkcioniranje mreže moraju poštovati određena pravila - protokoli. Najpoznatiji od njih, TCP/IP, temelji se na IP adresama. Svako računalo u mreži dobije svoju adresu - IP adresu. Ona ima oblik:
bbb.bbb.bbb.bbb
pri čemu je bbb prirodni broj između 0 i 255.
Na primjer: 198.29.200.1 je IP adresa
Što je sve potrebno za spajanje na Internet?
U današnje vrijeme na Internet se možemo spojiti na puno načina. No, "zajednički nazivnik" svima njima je ISP - Internet Services Provider (Davatelj Internet usluge).
Danas ima dosta davatelja Internet usluga u Hrvatskoj i korisnik treba dobro proučiti što mu koji omogućuje. Neki od davatelja Internet usluga su: CARNet, T-Com, Iskon, Mentronet, Optima, B-net, Tele2, Vipnet i sl.
Kao učenici, imate znatne pogodnosti kod većine davatelja Internet usluga jer ste u sustavu CARNet-a. Sve što vam treba je korisničko ime i lozinka koju možete dobiti kod administratora imenika u vašoj školi.
Usluge koje vam omogućuje CARNet proučite na njihovim web stranicama.
Kada se odlučite za način pristupa (npr. preko telefonske linije) i odaberete tvrtku koja će vam omogućiti pristup, potpisujete ugovor i dobivate podatke nužne za pristup Internetu: korisničko ime i lozinku.
Tek kad su ispunjeni ovi uvjeti možete se uspješno spojiti na Internet.
2.1. Usluge Interneta
Internet se danas često poistovjećuje sa jednom svojom uslugom - www. Tako ćete često čuti da je Internet web, što je, naravno, daleko od istine. Web (www) je samo jedna od usluga koju Internet pruža. Osim www-a, Internet usluge su još i elektronička pošta (e-mail), mrežne novine (news), forum, brbljaonica (chat), razmjena datoteka (ftp) i udaljeni rad (telnet).
World wide web (www)
WWW je danas najpopularnija internetska usluga, a sve češće obuhvaća i neke druge usluge, kao što su elektronička pošta ili forum.
Baza weba je web stranica - hipertekstualni multimedijalni dokument (s naglaskom na hipertekstualni - povezan s drugim dokumentima). Stranica je sa drugim stranicama povezana linkovima (poveznicama).
Za pregledavanje web stranica koristimo web preglednik (browser). Najpoznatiji web preglednici su: Microsoft Internet Explorer, Mozila Firefox, Opera.
Osim web preglednika, za pristup web stranici trebamo i njezinu adresu (URL). Adresa web stranice upisuje se u adresnu traku web preglednika, a ima sljedeće elemente:
protokol://poslužitelj/put/ime_dokumenta
Primjer:
http://drzavnamatura.skole.hr/dm/animacija
Elektronička pošta (e-mail)
Elektronička pošta je usluga Interneta koji omogućuje slanje i primanje poruka, a da pošiljatelj i primatelj ne trebaju u isto vrijeme biti priključeni na Internet. Takva se komunikacija zove asinkrona komunikacija.
Elektroničkom poštom je moguće slati poruke koje sadrže tekst, slike, a moguće im je dodavati i priloge (attachmente) koji mogu biti bilo koji dokument.
Za slanje i primanje elektroničke pošte trebamo imati e-mail adresu. E-mail adresa se dobije otvaranjem Internet računa kod davatelja Internet usluga, ali se može otvoriti na nekom besplatnom e-mail poslužitelju.
E-mail adresa sastoji se od dva odvojena dijela i oblika je: korisničko_ime@poslužitelj
Kad imamo adresu poruke možemo slati i primati pomoću programa za tu namjenu (MS Outlook, Mozilla Thunderbird, i sl.) ili preko web sučelja.
Mrežne novine (news)
Ova usluga Interneta omogućuje raspravu među sudionicima grupe na neku temu. To su mjesta gdje se iznose mišljenja vezana uz određenu temu. Kada netko pošalje poruku na mrežne novine, ona je dostupna svima i svatko ju može komentirati. Pristup mrežnim novinama omogućuju programi za čitanje elektroničke pošte.
Forum
Forum je vrlo sličan mrežnim novinama. Razlika je u tome što se forumu pristupa preko weba, a ne preko programa za slanje i primanje elektroničke pošte.
Brbljaonica (chat)
Za razliku od foruma, elektroničke pošte i mrežnih novina, ova usluga pripada tzv. sinkronoj komunikaciji. To je razgovor u realnom vremenu i sudionici moraju u isto vrijeme biti spojeni na Internet.
Razmjena dokumenata (ftp)
Usluga koja nam omogućuje skidanje dokumenata sa nekog poslužitelja ili postavljanje na isti naziva se FTP (File Transfer Protocol). Za postavljanje dokumenata na poslužitelje koriste se posebni programi - FTP klijenti.
Rad na udaljenom računalu (telnet)
Telnet je protokol koji nam omogućuje spajanje na udaljeno računalo i rad na njemu. Jedan od programa za tu namjenu je i Remote Desktop koji dolazi sa Windowsima.
2.2. Pretraživanje Interneta
Kada ne znamo adresu web stranice na kojoj se nalazi podatak kojeg tražimo koristimo specijalizirane web stranice i programe namijenjene pronalaženju podataka na webu.
Programi koji omogućuju postavljanje upita pretraživanja nazivaju se tražilice ili pretraživači. Najpoznatija svjetska tražilica danas zasigurno je Google (www.google.hr).
Od popularnijih tražilica mogu se još izdvojiti Bing, AltaVista, Lycos...
Savjeti za pretraživanje
Kada tražite određeni podatak potrebno je dobro razmisliti o načinu na koji ćete postaviti upit. Napišete li u polje za unos upita samo jednu riječ, broj pronađenih stranica bit će prevelik i postoji velika vjerojatnost da nećete pronaći podatak koji
ste tražili.
Zbog toga odaberite nekoliko ključnih riječi i koristite tzv. pretraživačke operatore. Tražite li izraze, stavite ih u znakove navodnika.
Više o tražilicama, pretraživačkim operatorima i traženju izraza potražite u Vidipediji - slobodnoj tehno enciklopediji
3. Zadatak
- Pogledaj video lekciju Internet i internetski sadržaji.
- Razmisli o zadatku postavljenom pred kraj video lekcije (suradnja s kolegama iz drugih država)
- Kako bi i u praksi upoznali još jednu od internetskih usluga, svoje zaključke podijeli s nama u forumu naziva Internet i internetske usluge u raspravi Suradnja na projektu - zadatak 1. Forum namjerno nije podijeljen po razredima, već je zamišljen kao naš školski hol u vrijeme odmora - mjesto za druženje i razmjenu informacija učenika iz različitih razreda. Tek toliko da se izvučemo iz standardnog razrednog okruženja. U forum su uključeni učenici iz 1.a, 1.b i 1.c te 2.e razreda. Uključite se :). ne postoji krivo ili netočno rješenje, zaključak ili razmišljanje.
- Zanima li te koliko znaš o osnovnim pojmovima, nastanku interneta i važnim osobama za njegov razvoj riješi kviz s poslijednjeg slajda prezentacije. Netočne odgovore i/ili dileme slobodno prodiskutiraj
u forumu.
- Popuni kratku anketu. Pristupi joj linkom ili QR kodom. Anketa je anonimna.