Food around the World - Teacher's Manual
Sjedište: | CARNET - Arhiva 2021 Loomen |
E-kolegij: | Engleski jezik u digitalnom i multikulturalnom okruženju - Upravna škola Zagreb |
Knjiga: | Food around the World - Teacher's Manual |
Otisnuo/la: | Gost (anonimni korisnik) |
Datum: | ponedjeljak, 25. studenoga 2024., 13:49 |
1. Osnovni ciljevi
Tema ove cjeline je hrana s naglaskom na osvješćivanje učenika o raznolikosti
prehrane i prehrambenih navika širom svijeta; dodatno osvješćivanje o
problemima koji postoje u svijetu, a vezani su uz hranu kao što je glad,
pretilost, problemi s prehranom, itd.; uz ova dva globalna cilja, učenici će
imati priliku proširiti vokabular vezan uz hranu i stvoriti djelo u kojem će na sebi svojstven način obraditi
jednu od obrađenih tema u cjelini.
2. Obrazovni ishodi
Učenik:
- čita tekst i sažima ga u nekoliko rečenica
- zaključuje koje je značenje riječi na temelju konteksta
- osmišljava, piše i predstavlja recept (jelo)
- u video materijalu pronalazi svrhovite informacije
- osmišljava, izrađuje i prezentira vlastitu organizaciju
- služi se različitim izvorima informacija
- surađuje u grupi uvažavajući različita mišljenja
- izražava svoje mišljenje
3. Prijedlozi za rad s učenicima s poteškoćama
Ovisno o poteškoći koju učenik/ca posjeduje svaki se zadatak može prilagoditi: učenicima s disleksjiom potrebno je tekst poravnati lijevo, povećati font
slova, odabrati jednostavni oblik fonta – tipa Calibri; učenicima s poremećajem
iz spektra autizma važno je sve zadatke prilagoditi specifičnom području
interesa djeteta – u slučaju dodatnog proširivanja vokabulara unutar ove teme,
predlaže se, u zadatcima na popunjavanje, rečenice napisati tako da uključuju
traženu riječ, ali su tematski vezane za djetetovo područje interesa, npr.
avione; video prilozi u ovoj temi već uključuju podnaslove/titlove, a ta je
prilagodba dobra za različite poteškoće.
4. Uvodne aktivnosti
a) Za početak razgovora o hrani učenici mogu na projektoru odigrati igru asocijacija na temu hrane. Dvije verzije su moguće: prva, u svakoj se koloni predstavlja jedna od regija Republike Hrvatske kroz prizmu jela, tako da je konačno rješenje hrana u Hrvatskoj; druga, u svakom stupcu se nalaze opisi hrane, rješenja svakog stupca su vrste hrane (fast food, raw food, healthy food, home-made food), a konačno rješenje je, naravno, hrana. (PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide-ovi 1-5)
ili
b) Dodatna uvodna aktivnost može biti i jednostavna igra 'hangman' s naslovom teksta koji će se obrađivati.
ili
c) Moguće je sve to napraviti i kroz aktivnost 'oluje ideja' ('brainstorming') u kojem učenici navode pojmove vezane uz hranu (bilo kakve, od glagola, pridjeva, imenica, naziva hrane) i izrađuju svojevrsnu mentalnu mapu hrane (uz klasični oblik 'oluje ideja' moguće je u istu svrhu koristiti i jednu od online platformi za 'oluju ideja' kao što je Realtime Board (https://realtimeboard.com/signup/ ).5. Popis aktivnosti - 1. dio
1) Na projektoru se pokazuju fotografije i opisi jela spomenutih u tekstu (a za koje nastavnik/ca pretpostavlja da ih učenici neće znati: cardamom[1], korma[2], dim sum[3], laksa[4], roti[5], jamón[6]), a učenici moraju spojiti fotografiju s opisom. Kada spoje sve fotografije s opisima onda se razgovara na temu različitih prehrambenih sastojaka u svijetu, odakle dolaze svi ti sastojci, kojim državama pripadaju pojedina jela. (PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide-ovi 6-8)
2a) Prijedlog za obradu teksta [7] je da se tekst podijeli na dijelove (8 dijelova), a učenici radom u paru moraju spojiti sve dijelove teksta u logički redoslijed. (Word dokument u prilogu knjige; stranice 1-2)
ili
2b) Umjesto toga učenici mogu pročitati tekst u kojem se nalaze praznine koje oni moraju popuniti dijelovima rečenica koje su izvučene iz konteksta. (Word dokument u prilogu knjige; stranice 3-4)
3a) Druga aktivnost je pročitati tekst i odgovoriti na pitanja općeg tipa koja nastavnik/ca prikazuje na projektoru, a koja se tiču razumijevanja osnovnog značenja samog teksta. (PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide 10)
ili
3b) Učenicima se može iz konteksta izvaditi nekoliko rečenica koje nastavnik/ca smatra najvažnijima za razumijevanje poruke teksta te nakon čitanja teksta mogu u plenumu raspravljati o značenju rečenica. (PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide 11)
4a) Učenici i nastavnik/ca razgovaraju o tekstu, dotiču se razgovora o raznolikosti kuhinje u svijetu, ponudi jela koja se može naći u Velikoj Britaniji, i uspoređuju ponudu te države s ponudom u Hrvatskoj.
4b) Učenici rješavaju radne listiće s vokabularom koji je nepoznat (vidi radni listić broj 1 - Word dokument u prilogu knjige; stranice 5-6). Prijedlog ovih vježbi vokabulara može se dodatno nadopuniti križaljkama koje se izrade na platformi Loomen ili pak u HotPotatoes-u.
5) Učenici podijeljeni u grupe, svaka grupa dobije jedan recept za jelo koje se sprema u njima nepoznatoj državi. Njihov zadatak je da na temelju sastojaka i načina obrade hrane zaključe s kojeg kraja svijeta dolazi osoba koja opisuje recept. Nakon isteka predviđenog vremena predstavnik grupe iznosi zaključak grupe, obrazlaže ga i objašnjava ostalim učenicima koje riječi su izdvojili kao važne za opis pripreme jela! (Word dokument u prilogu knjige; stranice 7-11).
*Ovdje se preporuča da se u Loomenu 'Rječnik' nadopuni svim relevantnim riječima i izrazima vezanima za hranu i pripremanje hrane tako da učenici kada krene nastava imaju pristup tim podatcima kojima se onda mogu vraćati u kasnijim fazama rada (za potrebe ovog tečaja Rječnik je već kreiran i nalazi se u prilogu knjige pod nazivom 'Food Dictionary').
6) Učenici u istim grupama dobivaju zadatak: Odlučili su otvoriti restoran u Londonu u kojem će posluživati samo hrvatsku nacionalnu hranu. Svaka grupa dobiva drugu regiju Hrvatske, unutar koje učenici moraju istražiti na Internetu koje jelo je autohtono, pronaći fotografiju tog jela, recept na hrvatskom jeziku zajedno sa sastojcima te ga napisati na engleskom jeziku. Prilikom rada na zadatku učenicima je potrebno dodatno naglasiti važnost poštivanja pravila Netiquette i ispravnog preuzimanja sadržaja s interneta uz navođenje izvora. Zadnja etapa grupnog rada je da zajedno osmisle i izrade plakat na kojem će biti prezentirano to jelo.
(PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide-ovi 12-13)
*Ovdje je bitno naglasiti učenicima da oni ne trebaju prevoditi recept koji je napisan na hrvatskom nego sami osmisliti vlastite rečenice kojima objašnjavaju kako će se neko jelo pripremiti. Također, važno je naglasiti i 'Rječnik' na Loomenu koji bi im i u ovom zadatku bio od velike pomoći (u protivnom se mogu koristiti i tiskana izdanja hrvatsko-engleskog rječnika.)
za domaću zadaću:
7a) Svaka skupina ima rok od dva tjedna da snimi video u kojem objašnjavaju kako pripremiti to jelo. Mogu ga zaista skuhati i napraviti video na taj način (kao primjer nastavnik/ca im pokazuje video[8] ili pak samo na kreativan način osmisliti kako to jelo prezentirati svijetu.
(PowerPoint prezentacija u prilogu knjige; slide-ovi 14-15)
ili
7b) umjesto ovoga nastavnik/ca može učenicima dati drugačiju temu kao što je 'My solution to food problems in the world' ili 'My message to all teenagers who suffer from food disorder' ili 'Cooking is a woman's job'. Prijedlog je da se uz osnovno objašnjenje domaće zadaće na nastavnom satu ta zadaća nalazi i na Loomenu pod njihovom grupom, s točnim i detaljnim uputama i tablicom u kojoj su opisani kriteriji ocjenjivanja videa.[1] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cardamom_Anakkara.jpg učitano 07.5.2018. Ova datoteka je zaštićena Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom.
[2] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Navratan_Korma.jpg učitano 07.5.2018. Ova datoteka je zaštićena Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom.
[3] https://simple.wikipedia.org/wiki/Dim_sum učitano 07.5.2018. Ova datoteka je zaštićena Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom.
[4] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Laksa_Betawi_1.jpg učitano 07.5.2018. Ova datoteka je zaštićena Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom.
[5] https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Roti_wrap_made_with_curry_goat_and_potatoes_01.jpg učitano 08.5.2018. Ova datoteka je zaštićena Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom.
[6] https://www.flickr.com/photos/10621515@N05/4688252925 via www.flickr.com učitano 08.5.2018. Ova datoteka je zaštićena licencom CC BY 2.0
[7] https://www.theguardian.com/global/2015/may/24/lets-eat-together-cooking-immigration-britain-food?CMP=share_btn_link učitano 08.5.2018. Ova datoteka je zaštićena CC BY 2.0 licencom.
6. Popis aktivnosti - 2. dio
1a) Učenici kroz 'oluju ideja' navode sve probleme koji su povezani s hranom.
ili
1b) Aktivnost oluje ideja kojom se dolazi do učeničkih zaključaka o Keniji (kakva je država, što imaju, koji su im glavni problemi, itd.; naravno, ne mora biti ta država, bilo koja koja ima probleme s glađu je prikladna, ovdje je navedena Kenija kao primjer jer se slaže s videom koji je predložen pod 2a)
2a) Učenici gledaju video [1]koji govori o organizaciji koja se bavi osiguravanjem nutritivne hrane djeci u Keniji, a za vrijeme gledanja videa trebaju u njemu pronaći odgovore na pitanja koja su dobili od nastavnika/ce . (po potrebi video se može pogledati i dva puta.)
ili
2b) Učenici gledaju video [2]na temu 'food security' i rješavaju zadatak koji dobiju od nastavnika/ce. (Word dokument kao prilog knjige, stranica 12)
ili
2c) Nastavnik/ca razgovara s učenicima o vegetarijanstvu i ispituje njihove stavove vezano za temu. Ovisno o tome jesu li učenici više za ili protiv konzumiranja mesa pušta prvo jedan video (ili onaj koji opisuje što bi se dogodilo kada bi svijet odjednom postao vegetarijanski[3] ili onaj koji opisuje što bi s nama bilo da jedemo samo meso[4]), za vrijeme gledanja videa učenici trebaju zapisati što je više moguće pozitivnih i negativnih posljedica koje se spominju u videu. Nakon toga razgovara s učenicima, oni navode razloge za i protiv koje su zapisali i iznose svoje mišljenje. Nastavnik/ca zatim pušta onaj drugi, ('suprotno gledište') video o sasvim suprotnoj temi, s istim uputama za učenike. Nakon svega, učenici iznose svoje mišljenje o temi općenito te govore jesu li promijenili mišljenje u odnosu na početak sata.
* Ovi video prilozi su prikladni i za uvod u debatnu raspravu na ovu temu!
3) Učenici u grupama osmišljavaju vlastitu organizaciju koja bi za cilj imala rješavanje jednog od navedenih problema iz prethodne aktivnosti. Njihov zadatak je da osmisle program rada organizacije, slogan, logo, vrijeme provedbe aktivnosti i potrebne resurse te kako ih namjeravaju osigurati.
4) Prezentacija grupnog rada[1] Food for Education (World Vision's HungerFree) via www.youtube.com. Ovaj video zapis je zaštićen prema: Standard YouTube Licence; učitano 09.5.2018.
[2] How to feed the world (GRIST) via www.youtube.com. Ovaj video zapis je zaštićen prema: Standard YouTube Licence:
; učitano 09.5.2018.[3] What if the world went vegetarian? (ASAPScience) via www.youtube.com. Ovaj video zapis je zaštićen prema: Standard You Tube Licence:
učitano 09.5.2018.[4] What if you only ate meat? (AsapSCIENCE) via www.youtube.com. Ovaj video zapis je zaštićen prema: Standard You Tube Licence:
učitano 09.5.2018.
7. Zaključne aktivnosti modula
Učenici podijeljeni u grupe igraju niz igrica koje se nalaze na različitim postajama u učionici. Broj postaja je jednak broju grupa, tako da svaka grupa, na znak nastavnika/ce započinje igru od svoje postaje. Nakon isteka jedne minute, nastavnik/ca opet daje znak i grupe se pomiču u smjeru kazaljke na satu na sljedeću postaju na kojoj opet ostaju jednu minutu i tako sve dok sve grupe ne prođu sve postaje i vrate se na svoje početno mjesto. Svaka postaja bavi se ponavljanjem i sažimanjem različitih dijelova obrađivane cjeline: jedna obrađuje vokabular iz teksta – na tabletu je križaljka; druga obrađuje osnovne pojmove vezane za temu jela iz različitih dijelova svijeta – na tabletu je kahoot kviz; treća grupa obrađuje temu gladi u svijetu – na tabletu je online puzzle; četvrta grupa obrađuje temu problema s hranom u svijetu – na tabletu je online verzija vješala.