Postavke tečaja

Sjedište: CARNET - Arhiva 2021 Loomen
E-kolegij: Izrada online tecaja pomoću Moodle-a - Master Kopiraj 1
Knjiga: Postavke tečaja
Otisnuo/la: Gost (anonimni korisnik)
Datum: ponedjeljak, 14. listopada 2024., 16:18

Opis

Postavke tečajeva


Sadržaj i aktivnosti trećeg poglavlja

U ovom poglavlju upoznat ćete se s alatom Postavke kroz koje ćete moći definirati izgled te način izvođenja vašeg tečaja.
Također ćete se upoznati s jednim od dijelova sučelja - blokovima. Detaljniji opis posvećen je blokovima Kalendar i Rječnik dok je za blok Administracija prikazan kratak pregled osnovnih funkcionalnosti.

Ciljevi trećeg poglavlja

Polaznici će nakon ovog poglavlja moći:

  • odrediti osnovne postavke tečaja: postaviti ime tečaja, odrediti njegov oblik i način izvođenja, početak, trajanje te dostupnost tečaja, promijeniti naziv uloga ili jezik u tečaju, način rada u tečaju (grupni ili individualni)
  • dodavati i uređivati blokove
  • upoznati se s funkcionalnostima blokova Kalendar, Rječnik i Administracija.

Aktivnosti trećeg poglavlja

  • Pročitajte sadržaj trećeg poglavlja.
  • Sudjelujte u aktivnostima ovog poglavlja (promišljanja, vježbe, istraživanje).
  • Pregledajte video zapis.
  • Napravite Zadatak 3 i Zadatak 4.


Općenito o postavkama tečaja

Nakon što ste otvorili svoj tečaj te se upoznali s njegovim sučeljem, možete započeti s njegovom izradom.

Prije nego li započnete s unosom lekcija i drugih sadržaja u tečaj, potrebno je odrediti postavke tečaja. Definiranjem postavki tečaja omogućujete izvođenje i prikaz tečaja u skladu sa zamišljenim scenarijem.

U lijevom stupcu korisničkog sučelja, u bloku Administracija, nalazi se link Postavke. Odabirom linka Postavke otvara se obrazac pomoću kojeg možete definirati postavke tečaja.

Postavke tečaja
Link na Postavke tečaja

Ovisno o vašem planu tečaja, o kojemu će biti više riječi u nastavku, u postavkama tečaja možete odrediti niz elemenata potrebnih za njegovo izvođenje. Neke od njih su: upisivanje naziva tečaja, definiranje oblika i načina izvođenja tečaja, određivanje prava pristupa tečaju, definiranje uloge polaznika, određivanje dizajna tečaja i drugo. Detaljan opis elemenata uslijedit će u narednim lekcijama ovog tečaja.

Valja napomenuti da će se promjene vrijednosti pojedinih parametara unutar postavki tečaja odraziti na cjelokupan tečaj. Promjene u postavkama tečaja možete izvršiti u bilo kojem trenutku izrade tečaja.

 

Blok administracija

 

Na naslovnoj strani vašeg tečaja u lijevom stupcu jedan od blokova je i blok Administracija. U sljedećoj video demonstraciji pogledajte kratak pregled funkcionalnosti bloka Administracija:

Pokaži transkript

Klikom na Omogući izmjene možemo izvršiti izmjene unutar samog tečaja; možemo mijenjati sadržaj tečaja, sadržaj samih blokova te možemo raditi i druge potrebne izmjene.

Odabirom Postavke - pristupamo sučelju za kreiranje općih postavki tečaja.

Assign roles
- nam omogućuje dodavanje polaznika u tečaj te dodjelu uloga na tečaju.

Klikom na Ocjene - imamo pregled ocjena svih polaznika tečaja.

Odabirom Grupe - dobivamo pristup sučelju za kreiranje i ažuriranje grupa i dodavanje polaznika u grupe.

Klikom na Backup - možemo kreirati sigurnosnu kopiju tečaja.

Restore ili obnovi
- omogućuje nam vraćanje tečaja iz postojeće datoteke kreirane Backup-om ili kreirane u drugom sustavu Moodle te učitane u sustav u .zip formatu.

Odabirom Unesi - u tečaj dodajemo sadržaj iz datoteke.

Resetiraj
- tečaj u svakom trenutku možemo vratiti na početno stanje, odnosno resetirati tečaj. Na taj način brišemo sve unose koje smo vršili u tečaju tijekom njegovog održavanja. Pod tim mislimo na sve polaznike dodane u tečaj, ocjene u tečaju, poruke na forumu i aktivnosti u kalendaru.

Klikom na Prijave - možete dobiti informacije o korištenju aktualnog tečaja. Pri tome mislimo na prijave korisnika na tečaj i ostalih prijava u tečaju.

Pitanja
- omogućuju nam kreiranje pitanja za tečaj.

Datoteke
- pristup datotekama koje će se koristit u tečaju.

Odabirom na Profil možete pristupiti vašem profilu.

Sakrij transkript

Postavljanje imena tečaja

Klikom na link Postavke u bloku Administracija pristupate obrascu pomoću kojeg možete definirati postavke vašeg tečaja.

U općem dijelu obrasca pod nazivom General, nalaze se postavke u kojima ćete odrediti Puno ime i Kraticu tečaja, Kategoriju tečaja te njegov Sažetak.


Postavljanje imena tečaja

Polja za određivanje punog imena tečaja kao i njegove kratice označena su crvenom zvjezdicom te su obavezna za upis.

Kategorija tečaja određena je od strane administratora Moodle sustava već pri otvaranju tečaja te ju nije potrebno ponovno odabrati iz padajućeg izbornika.

Polje Sažetak tečaja predviđeno je za upis kratkog opisa vašeg tečaja. Opis tečaja je vidljiv na stranici Svi kolegiji.

Aktivnost-vježba:

 

U polje Sažetak upišite kratak opis vašeg tečaja te pogledajte njegov prikaz na stranici Svi kolegiji.


Mijenjanje oblika tečaja

Vrlo je važno definirati na koji način, odnosno u kojem obliku svoj tečaj želite prikazati polaznicima. Dakle, potrebno je definirati strukturu vašeg tečaja.

U Moodle sustavu strukturu tečaja možete odrediti na sljedeće načine:


Definiranje oblika tečaja

Tjedni oblik

tečaj je podijeljen u cjeline koje su raspoređene po tjednima. Početak tečaja definirate unošenjem željenog datuma. Prema unesenom datumu početka tečaja sustav automatski pridružuje tjedne cjelinama. Npr. prva cjelina trajat će prvi tjedan, druga, drugi tjedan itd.

Tematski oblik

tečaj je podijeljen u cjeline prema temama. Nazive tema proizvoljno definira autor tečaja, kao i njihov broj koji se određuje kroz padajući meni u postavkama tečaja.

Socijalni oblik

tečaj je zamišljen kao jedna ili više diskusija (foruma).

SCORM oblik

SCORM je tehnologija koja vam omogućava prijenos postojećeg tečaja iz nekog drugog alata za učenje na daljinu u Moodle sustav.
Dovoljno je cjelokupan sadržaj napravljen u nekom drugom sustavu u .zip datoteci prebaciti u Moodle, te potom u padajućem meniju odabrati SCORM oblik.

LAMS oblik

LAMS (Learning Activity Management System) je relativno nov alat za osmišljavanje, obradu i izradu tečajeva na Internetu te ga kao link možete implementirati u vaš Moodle tečaj.
Više o LAMS alatu pročitajte na Lams International stranicama.

Aktivnost-vježba:

 

Posjetite i pregledajte stanice o LAMS alatu:

Razmislite biste li ovaj alat mogli primjeniti u svom tečaju? Za koje aktivnosti biste ga koristili?


Prava pristupa

Nakon definiranja imena i oblika tečaja potrebno je odrediti datum početka tečaja kao i način na koji će nevidljivi dijelovi tečaja biti prikazani studentima. Isto tako potrebno je definirati broj vijesti koje će se prikazati, odrediti prikaz ili skrivanje ocjena i izvještaja o aktivnosti studentima te definirati maksimalnu veličinu datoteke koju polaznici mogu postaviti u sustav.

Važne postavke tečaja nalaze se u prozoru Upisi, a omogućavaju točno definiranje načina i pristupa tečaju.


Upisi

U opciji Course enrollable postoje tri mogućnosti upisa:

  • NE - polaznik se ne može samostalno upisati na tečaj. Potrebno je nastavnikovo dodavanje, odnosno nastavnikovo odobrenje za pohađanje tečaja. Dodavanje polaznika u tečaj bit će objašnjeno u poglavlju Rad s polaznicima.
  • DA - polaznici se mogu samostalno prijaviti na tečaj. No, u ovom slučaju, istodobno se na tečaj mogu prijaviti i svi drugi korisnici u sustavu. Ukoliko ne želite "slijepe putnike" na tečaju svakako zadajte lozinku kolegija ili odaberite opciju koja će omogućiti više kontrole pri upisu.
  • Date range - omogućava samostalan upis koji je ograničen datumom. Upišite početni i završni datum upisa. Preporučamo da ovu opciju također koristite uz zaporku.

Opcija Enrolment expiry notification omogućava podešavanje slanja e-mail obavijesti nastavnicima i studentima o ispisu iz tečaja. U opciji Treshold odabire se koliko će dana prije ispisa studenti primiti obavijest o ispisu.


Obavijest o upisnom roku

Opcija Groups uz obavezni odabir (Prisili - DA) omogućava definiranje oblika grupa na razini cijelog tečaja. Naime, opcija grupa može se podesiti za svaku aktivnost posebno pri čemu glavnu opciju Groups u Postavkama ne treba prisiljavati.


Grupe

U prozoru Dostupnost potrebno je podesiti vidljivost tečaja; studentima. Opcija je korisna ukoliko je tečaj u fazi dorade te ga ne želite još objaviti. Želite li dodatno osigurati pristup odredite zaporku tečaja.


Dostupnost

Korisnici sustava zainteresirani su za sadržaje objavljene na Moodle-u. Katkada se u žaru istraživanja nenamjerno kao gosti upisuju na tečajeve kojima nije ograničen pristup. Iako gosti na sustavu nemaju mogućnost mijenjanja sadržaja, pristup im se može ograničiti odabirom opcije Zabrani pristup gostima ili ga kontrolirati zadanom zaporkom - Dozvoli pristup gostima koji imaju lozinku kolegija. Ukoliko vam gosti ne smetaju i želite podijeliti sadržaj tečaja - Odobrite pristup gostima bez lozinke.

Promjena teme tečaja

U Postavkama tečaja nalazi se i opcija za odabir teme tečaja - Prisili na uporabu teme. Ukoliko nije odabrana niti jedna od ponuđenih tema (Ne prisiljavaj) sustav će dodijeliti osnovnu temu bijele boje. Odabirom bilo koje teme iz padajućeg izbornika tečaj mijenja izgled.

Teme koje koriste CARNetovi online tečajevi prepoznatljive su po nazivu i dostupne za korištenje.

Odabir teme
Prisili na uporabu teme

Aktivnost-vježba:

 

Imajući u vidu specifičnosti vašeg nastavnog materijala te ciljanu skupinu polaznika na tečaju, među ponuđenim temama pronađite vama naprikladniju.