Pojam marketinške strategije

Sjedište: CARNET - Arhiva 2021 Loomen
E-kolegij: Planiranje marketinga
Knjiga: Pojam marketinške strategije
Otisnuo/la: Gost (anonimni korisnik)
Datum: četvrtak, 9. siječnja 2025., 13:50

Opis




1. Pojam marketinške strategije

Marketinšku strategiju možemo definirati kao promišljen način djelovanja kojim se žele ostvariti marketinški ciljevi. U suvremenom poslovnom svijetu marketinška strategija je spoj marketinga i strategije. Marketing-strategija je proces kojim neki gospodarski subjekt pretvara svoje poslovne ciljeve i poslovnu strategiju u marketinško djelovanje.

Na čemu se temelji strategija?


Hijerarhijske razine strategija

1.korporativnu razina (npr. temeljna strategija prehrambene i farmaceutske kompanije Podravka)
2.razina strateške poslovne jedinice (jedinica koja ima određeni stupanj samostalnosti – npr. prehrambena industrija unutra kompanije Podravka)
3.razina robne marke ili proizvoda (npr. začini Vegeta u sklopu prehrambene industrije Podravka)



2. Vrste marketinških strategija

Postoje različite vrste strategija koje se mogu  primjenjivati na tržištu, a jednako se tako svakim danom pronalaze i nove strategije, kao i mogućnosti poboljšanja postojećih strategija.


Kako bismo uspješno ostvarili postavljene ciljeve, potrebno je odrediti strategiju kojom određujemo što ćemo i kako raditi. Marketinšku strategiju određuju tri ključna elementa: cilj i ciljana skupina, marketinški splet i resursi. Želite li biti uspješni, u odnosu na konkurente, potrebno je ostvariti tzv. održivu konkurentsku prednost. Osnovne marketinške strategije temelje se na strategijama: diferencijacije (biti drugačiji), fokusiranja (biti usredotočen) i troškovnom vodstvu (imati niže troškove).


3. Uloga analize u marketinškoj strategiji

Jedna od osnovnih metoda saznanja je analiza. Analizom raščlanjujemo neku složenu pojavu na njene sastavnice, čime lakše donosimo zaključke ili odluke.


Bez obzira kojim putem zaključivanja ste išli, stratešku analizu možemo razumijevati s nekoliko gledišta. To je gledište razine primjene, razine blizine i situacije.

1. Strateška analiza na razini primjene

  

2. Strateška analiza s gledišta blizine

           

                       

    Analiza unutarnjih čimbenika

  • analiza financijskih gledišta poslovanja
  • analiza nefinancijskih gledišta poslovanja    


4. SWOT analiza

Swot analiza prisutna je u svakoj tvrtki, a analizom se razmatraju sadašnje i buduće snage (strenghts), slabosti (weakness), prilike (opportunities) i prijetnje (threaths). SWOT analizom također razmatramo utjecaj vanjske i unutarnje okoline na tvrtku i njihovu međuovisnost.

Strateškim upravljanjem određujemo mjere koje je potrebno poduzeti, identificiramo šanse, odnosno rizike kako bi tvrtka što bolje poslovala i postala konkurentna. Analiza se vrši u svim tvrtkama, neovisno o njihovoj veličini, a popularna je i prihvaćena zbog svoje jednostavnosti i učinkovitosti.



5. Izbor konkurentskih strategija

Najteži i najvažniji dio posla svakog menadžera jest – donošenje odluka. Odluka o izboru konkurentskih strategija iznimno je zahtjevan i odgovoran posao o kojem može ovisiti npr. sudbina proizvoda koji se lansira na tržište, ali i gospodarskog subjekta ili neke druge organizacije.

Koraci u odabiru marketinške strategije


Prednosti i nedostatci strateških smjerova

Svaki od tri strateška smjera ima svoje prednosti i nedostatke, odnosno više se ili manje preporučuje u  određenim situacijama. Katkad se odabir smjera nameće sam od sebe, no često je menadžerima teško odabrati. Pogledajte koje su moguće prednosti i nedostatci koje menadžeri trebaju razmotriti kako bi mogli lakše odlučiti.