Mentorirani tečajevi – tečajevi u kojima polaznici imaju podršku online mentora

 

Ukoliko se odlučite na izradu mentoriranog tečaja imajte na umu da je osnovna strategija rada u takvom tečaju samostalan individualan rad polaznika uz povremene konzultacije s mentorom. Komunikacija u takvom tečaju je uglavnom asinkrona (forum, poruke), a preporuča se da nastavnik/mentor treba reagirati na pitanja polaznika u propisanom roku.

Svaki polaznik mentoriranog tečaja samostalno uči u određeno vrijeme i to tempom koje mu najviše odgovara. Unatoč ovoj fleksibilnosti, trebalo bi postaviti i određena ograničenja vezana uz tempo pohađanja online tečaja. Tako, recimo polaznik može upisati tečaj samo u onom periodu kad je on dostupan. Bitno je definirati obavezu polaznika u smislu završavanja tečaja u propisanom vremenu trajanja tog tečaja. Preporuča se definirati kalendar tečaja, odnosno tempo propisan za učenje većih dijelova (poglavlja) tečaja, uključujući i slanje zadataka te sudjelovanje na diskusijama.

Zadaci i bodovane diskusije služe za evaluaciju polaznika ali mu i pomažu u procesu učenja obzirom da kroz njih treba praktično primijeniti naučeno gradivo. Stoga se preporuča načiniti i nekoliko zadataka i tematskih diskusija tijekom tečaja koji prate polaznikovo savladavanje gradiva. U većini je CARNetovih online tečajeva uključivanje polaznika u diskusiju bilo na dobrovoljnoj bazi, dok sada ipak preporučujemo uvođenje obavezne diskusije koja treba biti ugrađena u nastavne aktivnosti u funkciji konstruiranja znanja.

Također, dosadašnji individualni rad polaznika koji se uglavnom nisu niti poznavali moguće je nadopuniti grupnim radom polaznika. Vjerujemo da je kod polaznika koji se već međusobno poznaju, lakše ostvariti suradnju u okviru online tečaja.

Mentoriranje se ostvaruje u online obliku, a uloga nastavnika/mentora je motivirati i potaknuti polaznike te prati njihov rad. To se ostvaruje kroz komunikaciju integriranom elektroničkom poštom i diskusijom.