Pomoć za Pretraživanje e-kolegija

EUROPSKA MODERNIZACIJA: Komparativna analiza

Cilj kolegija: Cilj nastave je prenijeti i steći osnovna znanja o modernizacijskim procesima u Europi. Polaznice/ci će se osposobiti za bolje razumijevanje nastanka i razvoja modernizacijskih procesa, te njihovu praktičnu analizu na primjeru hrvatskog društva u širem europskom kontekstu. Cilj je razviti kritičko mišljenje kod studenata/ica o ključnim procesima razvoja društva.

Oblici izvođenja nastave: Europska modernizacija: komparativna analiza realizirat će se kroz predavanja, uz korištenje power point prezentacija, vježbe i seminare.

Studentske obaveze: Redovito pohađanje nastave i vježbi i aktivno sudjelovanje. Izrada seminarskog rada.

Način provjeravanja znanja: Kontinuirano vrednovanje studentskog rada, završni pismeni ispit.

Sadržaj kolegija: Modernizacija, postmoderna, globalizacija, višestruki moderniteti. Individuaizacija, subjektivizacija i sekularizacija. Modernizacija hrvatskog društva. Suvremena pitanja braka i obitelji. Politizacija i institucionalizacija djece. Radne vrijednosti u potrošačkom društvu. Civilno društvo i socijalni kapital. Povjerenje i politička kultura. Vrijednosti u Hrvatskoj i u Europi: komparativna analiza.

Exercitia classica

Ovaj je eksperimentalni kolegij namijenjen pripremi i provjeri vježbi za izvannastavno dopunsko i dodatno učenje klasičnih jezika (grčkog i latinskog). Kolegijem se mogu koristiti učenici i profesori osnovnih i srednjih škola, kao i sveučilišni studenti i profesori.

Informatika i mediji u studiju povijesti

Rad na predmetu zasnovan je prije svega na praktičnom radu kombiniranom s predavanjima o konceptu Interneta i mogućnostima računalne obrade povijesno relevantnih podataka za različita povijesna istraživanja. U sklopu nastave učilo bi se i kako digitalizirati neki tekst te ga nakon skeniranja pripremiti za korištenje na računalu. Time dobivamo završene studente povijesti (no kolegij bi trebao biti otvoren i za studente drugih srodnih znanstvenih disciplina) koji će imati određenu praksu u korištenju spomenutih izvora, te će u budućem radu moći brže i lakše pridonijeti razvoju znanosti te prezentiranju vlastitih rezultata ne samo unutar granica RH nego i u inozemstvu.

Osnove 3D digitalizacije

Što je ovo: besplatni hibridni e-tečaj osnova 3D digitalizacije unutar projekta O3D - to znači da se izvodi većinom online doma za računalom, manjim dijelom uživo (demonstracije 3D skenera i 3D printera će se održati u Školi).

Za koga: namijenjeno svim učenicima srednje škole ŠPUD (Škola primjenjene umjetnosti i dizajna Zagreb), te također zainteresiranim profesorima - s tehničkim preduvjetom da doma imaju računalo s pristupom internetu i bilo kakav oblik nelošeg fotića.

Tko to izvodi: provode studentice diplomskog studija Informacijskih i komunikacijskih znanosti Filozofskog fakulteta, unutar kolegija Društveno korisno učenje u informacijskim znanostima (smjerovi: Informatologija i Filozofija, Muzeologija i Istraživačka informatika, Istraživačka informatika i japanski jezik i Nastavnička informatika i Hispanistika). Voditeljica je Anamaria Kudrna - ako imaš pitanje ili problem, javi se na akudrna@ffzg.hr.

Koji je cilj: steći uvodni pregled u područje 3D digitalizacije (pojmovi, uređaji, metode, alati) i njenih primjena na području umjetnosti.

Kada i koliko: 3x tjedno - sadržaj dizajniran tako da se laganim tempom savlada kroz zadnja 2 tjedna studenog 2013.

Kako upisati ovo: za upis je potrebno imati svoj elektronički identitet (korisničko ime i password). Ako ne znate koji su, te podatke možete dobiti kod administratorice ŠPUDa (javiti se gđi Ivani Duićspudmatura@gmail.com)

Obaveze (uvjet za dobivanje Potvrde i nagrade): predaja zadaća u zadanom roku, uspješno položen test.

Nagrade: svi će imati priliku biti na demonstracijama 3D skenera i 3D printera. Odabrani radovi će dobiti svoj 3d model, a odabrani 3D modeli će biti isprintani na 3D printeru. Svi koji zadovolje obaveze (predaju vježbe i riješe test dobro) će dobiti Potvrdu o uspješnom završavanju tečaja s Odsjeka Informacijskih i komunikacijskih znanosti FIlozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu


Program:

Statističke metode za antropologe (64085)

Statističke metode za antropologe (64085) je kolegij koji studente upoznaje s metodama statističkog zaključivanja.

Teacher: Ivan Rimac

Vizualni prikaz znanstvenih podataka

Kolegij je i teorijski i praktični, te treba upoznati studente sa teorijskim načelima i tehnikama prezentacije učinkovitog komuniciranja znanstvenih podataka. Kolegij obrađuje povijesni razvoj vizualnog prikaza znanstvenih podataka, osnovna načela i teoretske postavke vizualne izvrsnosti i integriteta podataka, različite forme i tehnike prezentacije vizualnog prikaza znanstvenih podataka, i etiku vizualne prezentacije podataka.