SADRŽAJ

Struktura materijala. Vodiči i izolatori. Coulombov zakon. Električno polje. Gaussov zakon. Električni potencijal i napon. Strujni krug i električna struja. Električni otpor. Ohmov zakon. Kirchhoffovi zakoni. Snaga i energija u strujnom krugu, Jouleov zakon. Materijal u električnom polju. Vektor električnog pomaka. Kapacitet i kondenzatori. Energija elektrostatskog polja. Elektrostatske mreže. Metode i teoremi za rješavanje električnih mreža. Magnetsko polje, magnetska indukcija i jakost magnetskog polja. Sila na vodič kroz koji teče struja. Biot-Savartov zakon. Amperov zakon. Elektromagnetska indukcija. Materijal u magnetskom polju. Magnetski krugovi. Induktivitet i međuinduktivitet. Energija magnetskog polja. Laboratorijske vježbe: Rad u laboratoriju. Ohmov zakon. Kirchhoffovi zakoni. Složene mreže istosmjerne struje. Elektrostatske mreže. Magnetsko polje i induktivitet zavojnice. Faradayev zakon.

Znanja i vještine koje se stječu uspješnim svladavanjem kolegija

Osnovno poznavanje elektromagnetskih pojava, potrebno za daljnji studij stručnih kolegija elektrotehnike.

Oblici provođenja nastave

Predavanja (3 sata/tjedno), auditorne vježbe (2 sata/tjedno), laboratorijske vježbe (1 sat/tjedno) Predavanja pomoću PowerPoint prezentacija, auditorne i laboratorijske vježbe s aktivnim sudjelovanjem studenata i uz kontinuirano testiranje stečenog znanja.

Način provjere znanja

2 kolokvija tijekom semestra i usmeni ispit za studente koji zadovolje načinom vrednovanja studenata (bodovanje rezultata kolokvija i ocjene iz laboratorijskih vježbi), pismeni i usmeni ispit za ostale studente.

Osnovna literatura

1. V. Pinter: Osnove elektrotehnike I i II, Tehnička knjiga, Zagreb, 1989.

2. Šehović, Felja, Tkalić: Osnove elektrotehnike, zbirka primjera prvi dio, Školska knjiga, Zagreb 1980.

Pretraži literaturu
Dopunska literatura

1. Felja, Koračin, Zbirka zadataka i riješenih primjera iz osnova elektrotehnike, 1. dio, Školska knjiga, Zagreb, 1985.

2. B. Kuzmanović, Osnove elektrotehnike I i II, Element, Zagreb, 2001.

3. M. Pužar, I. Mandić, M. Božić, Osnove elektrotehnike I, nastavni materijal na moodleu, Elektrotehnički fakutet Osijek, 2006.

ECTS bodovna vrijednost kolegija

Bodovna vrijednost kolegija određena je na osnovu izračuna potrebnog vremena za uspješno svladavanje kolegija.

Način polaganja ispita

Vrednovanje rada studenata tijekom semestra i usmeni ispit za studente koji zadovolje vrednovanjem, pismeni i usmeni ispit za ostale studente.

Način praćenja kvalitete i uspješnosti izvedbe kolegija

Provođenje studentske ankete.

Pregled ishoda učenja, nastavnih metoda i procjena ishoda učenja

1. Definirati osnovne fizikalne veličine u električnom i magnetskom polju (naboj, električno polje, magnetsko polje, potencijal, napon) te električnom krugu (struja, napon, snaga, električna otpornost, induktivnost, kapacitivnost, međuinduktivnost).

2. Upotrijebiti osnovne zakone, matematičke izraze i matematičke modele za rješavanje jednostavnijih problema u električnim i magnetskim poljima, magnetskim krugovima i stvarnim strujnim krugovima istosmjerne struje s otpornicima i kondenzatorima.

3. Analizirati i rješavati složene električne krugove istosmjerne struje s linearnim otporima i kapacitetima u ustaljenom stanju i magnetske krugove sa i bez feromagnetske jezgre.

4. Primijeniti Kirchhoffove zakone za rješavanja električnih krugova istosmjerne struje s linearnim elementima u ustaljenom stanju

5. Primijeniti osnovne zakone za električna i magnetska polja za rješavanje jednostavnih problema u električnim i magnetskim poljima te jednostavnim magnetskim krugovima.

6. Riješiti analitički i numerički matematičke modele električnih krugova istosmjerne struje s linearnim elementima u ustaljenom stanju primjenom Kirchhoffovih zakona te magnetske krugove s i bez feromagnetske jezgre.

7. Spojiti jednostavnije električne krugove izmjenične struje.

8. Mjeriti osnovne električne veličine u električnim krugovima izmjenične struje.