Grananje
2. Ponovimo - Relacijski i logički operatori
Za ispitivanje uvjeta korite se relacijski operatori a za postavljanje složenih uvjeta koriste se logički operatori. Ako je izvršavanje neke naredbe ili naredaba uvjetovano rezultatom relacijskih ili logičkih izraza, tada se oni stavljaju u strukturu grananja.
Relacijskim i logičkim izrazima, najčešće se koristimo kad je ovisno o rezultatu provjere, potrebno izvršiti neku naredbu. Na primjer, želimo li unijeti ocjene učenika da bismo izračunali njihov prosjek, najprije moramo provjeriti je li korisnik unio ocjene (broj između 1 i 5) i tada izvršiti određenu naredbu (zbrojiti ocjene s prethodnim ocjenama). Ako korisnik nije upisao ocjenu, potrebno je izvršiti neku drugu naredbu, npr. napisati mu poruku o tome da nije unio ispravan podatak.
Relacijski operatori
Izrazi u kojima je potrebno usporediti dvije vrijednosti nazivaju se relacijskim izrazima. Za uspoređivanje se koriste relacijski operatori: manje od (<), veće od (>), manje ili jednako (<=), veće ili jednako (>=), jednako (=), i različito (<>). Kad uspoređujemo dvije vrijednosti, rezultat može biti laž (0) ili istina (1).
Relacijski operatori u pseudojeziku
Primjer : izračunajmo vrijednosti relacijskih izraza
Logički operatori
Što napraviti ako je potrebno usporediti više vrijendosti, primjerice, trebamo li provjeriti je li uneseni broj troznamenkast (veći od 99 i manji do 1000). Matematički bi to zapisali ovako 99<a<1000. U programiranju uglavnom ne možemo na taj način zapisivati relacijske izraze. Moramo provjeriti je li a>99 i je li a<1000. U tu svrhu koristimo se logičkim operatorima I, ILI, NE i navedeni primjer bi zapisali (A < 1000) I (A > 99)
Logički operatori u pseudojeuiku
U mješovitim izrazima u kojima se nalaze aritmetički, relacijski i logički operatori, najveći prioritet imaju aritmetičke, zatim relacijske i na kraju logičke operacije. Izrazi u zagradi računaju se prvi.
Relacijski i logički operatori u Pythonu