Osnovni pojmovi

2. Algoritam

Algoritam u svakodnevnom životu vrlo često upotrebljavamo. Kad smo bili mali učili su nas vezati vezice na cipelama i naučili smo jedan algoritam. Onda smo se pripremali za kretanje u školu pa su nas učili kako prijeći cestu na kojoj postoji semafor i onu bez semafora. Opet smo naučili jedan ili više algoritama. Svaki put kad pečemo palačinke zapravo slijedimo algoritam koji će nas dovesti do slasnoga i ukusnog deserta.


   

Recept za palačinke: Da bismo dobili ukusne palačinke moramo pratiti recept po koracima!


Algoritam je razrađen postupak koji nas u konačnom broju koraka vodi prema rješenju problema. Redoslijed koraka u algoritmu je iznimno važan, kao što je važan i pri pečenju palačinki. Algoritam možemo zapisati govornim jezikom, primjerice recept za one naše palačinke od prije.

No, kakve veze s tim ima računalo i programiranje?

Prije smo rekli da je tijekom proceduralnog programiranja najvažnije dobro razraditi postupak za rješavanje problema, a taj postupak nije ništa drugo nego algoritam!

Algoritme kojima ćemo rješavati zadatke računalom možemo zapisati na dva načina:

a) pseudojezikom

b) dijagramom tijeka (grafičkim simbolima).


Zanimljivosti...

Riječ algoritam dolazi od latinskog prijevoda imena arapskog matematičara Abu Abdullah Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi-a koji se smatra ocem algebre jer je definirao osnovna pravila rješavanja linearnih i kvadratnih jednadžbi.

Prvi zapis algoritma prilagođen računalu pripada Adi Byron iz 1842 (pa se zbog ovoga smatra prvom programerkom), a računao je Bernoullijeve brojeve. Računalo za koje je napisan je bio analitički stroj, kojeg je zamislio, ali nikad u potpunosti proveo u djelo, Englez Charles Babbage. Analitički stroj je trebalo biti prvo programabilno računalo, sastavljeno u potpunosti od mehaničkih dijelova. Mehanički dijelovi i fizička glomaznost su glavni razlozi zašto nikad nije završen.

Izvor: hr.wikipedia.org/wiki/Algoritam