Karakteristike operacijskih sustava

Osnovni pojmovi vezani uz operacijske sustave

1. Operacijski sustavi

1.1. Različite podjele operacijskih sustava

Postoji nekoliko karakteristika kroz koje možemo promatrati operacijske sustave.

Gledamo li operacijske sustave prema programskom kodu, možemo reći da oni mogu biti otvoreni ili zatvoreni.

Otvoreni operacijski sustavi su sustavi otvorenog programskog koda (open source). Osim činjenice da su besplatni, važno je naglasiti da ih svaki korisnik (koji ima znanje za to, naravno) može dorađivati. Primjeri otvorenih operacijskih sustava su: Linux, BSD, FreeDOS.

Otvoreni operacijski sustav

Slika 3: Operacijski sustav Linux

Zatvoreni operacijski sustavi su komercijalni programi. To znači da To znači da za njihovo korištenje moramo platiti. Primjeri takvih programa su: MS (Microsoft) DOS, MS Windows (95, 98, NT, Server, XP, Vista, Windows 7...), UNIX...

Zatvoreni operacijski sustav

Slika 4: Operacijski sustav Windows 7

Gledamo li broj korisnika koji mogu raditi na jednom računalu, operacijski sustavi mogu biti jednokorisnički ili višekorisnički.

Jednokorisnički operacijski sustavi (npr. MS DOS) su rađeni pod pretpostavkom da je računalo istodobno namijenjeno jednom korisniku, dok višekorisnički operacijski sustavi (npr. Linux, Unix, Windows)  omogućuju rad više korisnika na jednom računalu.

Višekorisnički operacijski sustavi pri pokretanju od korisnika zahtijevaju prijavu koja se sastoji od unošenja korisničkog imena i lozinke. Na temelju unaprijed pridijeljenog dopuštenja operacijski sustav korisniku dopušta (ili ne) rad na računalu. Korisničko ime i lozinku dodjeljuje sistemski operator.

S obzirom na broj programa koji mogu istovremeno biti pokrenuti na računalu, operacijske sustave dijelimo na jednozadaćne i višezadaćne.

Jednozadaćni operacijski sustavi omogućuju istodobno rad samo u jednom programu, dok višezadaćni (Multitasking) omogućuju istovremeni rad u više programa.

Multitasking

Slika 5: Istodobni rad u više programa (multitasking)