Strojna oprema računala
hardver
3. Von Neumannov model računala
3.3. Kapacitet memorije
Najmanja količina informacije koju neka memorija može pohraniti je bit. Bit je mjerna jedinica za količinu informacija, a odgovara jednoj znamenci binarnoga brojevnog sustava.
Računala rade s pomoću električne energije pa je i mogućnost pamćenja podatka vezana za električni signal koji matematički predočavamo binarnim brojevnim sustavom, brojevima 0 i 1. 0 i 1 odgovaraju određenoj količini električnog naboja, odnosno 0 nema naboj, a 1 ima. Kako računala barataju velikom količinom podataka, za njihov zapis rabe bitove udružene u niz. Niz od 8 bitova naziva se bajt. Veće jedinice od bajta su kilobajt, megabajt, gigabajt.
Zbog konflikta sa SI standardom, po kojem kilo znači 1000, međunarodna elektrotehnička komisija (International Electrotechnical Commission, IEC) osmislila je jedinicu kibibyte. 1 kiB = 1024 B. Ta je jedinica osmišljena s ciljem da zamijeni dotadašnji standard po kojem je 1KB=1024B. 1998. godine ova jedinica prihvaćena je od svih glavnih organizacija standardizacije, međutim, još uvijek se koriste oba standarda zapisivanja kapaciteta memorije.