OPASNOSTI PRI RADOVIMA I KORIŠTENJU ELEKTRIČNE ENERGIJE

Upoznati ćemo se sa učincima električne energije i opasnostima koje se javljaju pri korištenju, kao i mjerama zaštite za bezopasno korištenje električne energije u svakodnevnom životu.

Osnovni pojmovi iz zaštite na radu

Zakonom o zaštiti na radu jasno je istaknuto da je zaštita na radu sastavni dio tehnološkog procesa rada i da se iz njega ne može izdvojiti. Ta je činjenica posebno prisutna u djelatnostima elektrotehnike pri rukovanju, održavanju i izgradnji elektroenergetskih postrojenja i instalacija. Tu nema ni jednog, makar naoko jednostavnog postupka, a da nisu potrebne zaštitne mjere kako bi se rad izveo na siguran način. Siguran za radnika – bez ozljeđivanja, siguran za postrojenje – bez oštećenja, siguran za okolinu – bez zagađivanja. Mada zaštita na radu ima zadatak samo da sačuva život i zdravlje radniku. Tamo gdje je primjena mjera zaštite ili sigurnosti neophodna, to znači da su opasnosti prisutne. U primjeni elektrotehnike tih opasnosti ima mnogo. Tako, pri boravku, kretanju i radu u elektroenergetskim postrojenjima i instalacijama radnik je izložen slijedećim opasnostima:

-          od mehaničkih ozljeđivanja

-          od ozljeđivanja usljed djelovanja električne struje

-          od ozljeđivanja usljed djelovanja požara i eksplozija

-          od ozljeđivanja usljed toplinskih i kemijskih djelovanja.

 

Od električne energije prijete velike opasnosti, često smrtonosne, ali su i koristi vrlo velike, te se valja potruditi da radnika naučimo kako koristiti električnu energiju na siguran način.

 

           Zakonom o zaštiti na radu i Pravilnikom o zaštiti na radu pri korištenju električne energije zahtijeva se da radnik prije samostalnog obnašanja poslova mora biti osposobljen za rad na siguran način, bez obzira na njegovo školsko obrazovanje i iskustvo.

          

Ovaj je pisani materijal / skripta namijenjen radnicima elektrostruke koji rukuju i održavaju elektroenergetska postrojenja i instalacije. Posebni naglasak je s toga dat na opasnostima od električne energije, ali i na ostale opasnosti koje stvaraju električna postrojenja. U njemu su u tri dijela obrađena elektrotehnika, električna postrojenja i zaštita na radu. U prvom dijelu je dat osvrt ili ponavljaju se znanja iz osnova elektrotehnike, onoliko koliko je potrebno da se razumiju pojave i uoče opasnosti od električne energije u praksi. U drugom dijelu također su ponavljanja znanja iz električnih postrojenja vezana za poznavanje opreme i uređaja koji se koriste u elektroenergetskim postrojenjima i instalacijama na kojima su prisutne opasnosti. Treći dio posvećen je zaštiti na radu. U njemu je sustavni pregled najvažnijih tehničkih zaštitnih mjera od udara električne struje u niskom i visokom naponu, istaknute su nužne mjere sigurnosti i navedena je primjena zaštitnih sredstava (zaštitna oprema i osobna zaštitna sredstva) pri rukovanju i održavanju elektroenergetskih postrojenja i instalacija. Kao podlogu za primjenu zaštitnih mjera korištene su europske norme EN 50110-1, odgovarajuće hrvatske norme (HRN) i IEC standardi, te važeći Pravilnik o zaštiti na radu pri korištenju električne energije.

          Pri ovakovoj obuci polazi se od činjenice da su elektroenergetska postrojenja i instalacije izgrađeni po propisima i da se kvalitetno i redovito održavaju u ispravnom stanju. To znači da su zadovoljena osnovna pravila zaštite na radu koja su primijenjena na sredstvima rada.