Strojna oprema računala
hardver
3. Von Neumannov model računala
3.1. Centralni procesor
Procesor ima dva osnovna dijela, aritmetičko-logičku jedinicu (engl. ALU, Arithmetic and Logic Unit) i upravljačku jedinicu (engl. CU, Control Unit).
Aritmetičko-logička jedinica zadužena je za obradu podataka. Ona obavlja aritmetičke i logičke operacije.
Upravljačka (kontrolna) jedinica nadzire prijenos podataka i usklađuje rad cijelog računala. Kao što joj samo ime govori, ona upravlja ostalim uređajima, ovisno o zadatku koji treba obaviti.
Procesor računala
Priručna memorija (engl. cache) jest memorija procesora koja mu omogućuje brži i učinkovitiji rad. Manjeg je kapaciteta i smještena je u procesoru. Ona ubrzava komunikaciju između procesora i radne memorije tako
što sprema dio sadržaja (npr. međurezultate) iz radne memorije. Procesor tako brže dolazi do tih podataka kada mu ponovno zatrebaju.
Brzina procesora često se iskazuje kao broj instrukcija koje računalo može izvesti u sekundi – MIPS (engl. Million Instructions Per Second). Broj MIPS ovisi o frekvenciji generatora takta. Frekvencija se mjeri u hertzima. Na početku su osobna računala imala male frekvencije koje su se mjerile u megahertzima
(MHz). Frekvencije procesora odavno su premašile 1 000 MHz te kažemo da su u gigahertzima (GHz). Računala koja imaju frekvenciju od 3 GHz mogu napraviti 3 000 000 000 koraka u sekundi.
Najveći proizvođači procesora su Intel, AMD, Samsung i Motorola.