Strojna oprema računala

hardver

3. Von Neumannov model računala

3.2. Glavna memorija

Glavnu memoriju čine: RAM (engl. Random Access Memory) i ROM (engl. Read Only Memory).

RAM je radna memorija s kojom radi procesor. Ona služi za neposrednu pohranu svih podataka i programa koji se u tom času izvode i sudjeluju u obradi.
Podatke koje želimo sačuvati za kasniju uporabu treba spremiti na neku od vanjskih memorija jer se isključivanjem računala sadržaj radne memorije gubi.
Radna memorija osobnog računala smještena je na matičnoj ploči, u kućištu.
Današnje konfiguracije osobnih računala najčešće imaju između 4 i 16 GB radne memorije. Što je kapacitet radne memorije veći, računalo će moći istodobno obraditi više podataka.

Radna memorija

Iako je ROM (engl. Read Only Memory) oznaka za sve memorije čiji se podatci mogu samo pročitati (npr. neke vrste optičkih medija), ta memorija, kao dio glavne memorije, sadržava osnovne programe koji omogućuju rad računala. ROM je u pravilu nedostupan korisniku, a podatci se u tu memoriju upisuju pri proizvodnji računala.
ROM je memorija koja se prva aktivira pri uključivanju računala. Za razliku od RAM-a, ROM pamti podatke i kad računalo nije uključeno. Zbog toga ta memorija sadržava programe koji omogućuju rad računala.

ROM memorija