Web dizajn - osnovni pojmovi

5. Tehnologija izrade mrežnih stranica

Mrežna stranica prikazuje se u mrežnom pregledniku i u pozadini sadržava HTML kôd (Hyper Text Markup Language). HTML je standardni opisni jezik za izradu mrežnih stranica. HTML kôd mrežnim preglednicima daje podatke o sadržaju i strukturi učitane mrežne stranice, a preglednik od tih podataka oblikuje stranicu kakvu mi vidimo. Danas se koristimo inačicom HTML5.

HTML je jezik za označavanje hipertekstualnih dokumenata. Definirao ga je 1990. godine sir Timothy Berners-Lee. Kao i svaki drugi jezik, i HTML se s vremenom mijenjao i obogaćivao.

Više o razvoju inačica HTML-a pogledajte na https://www.w3schools.com/html/html5_intro.asp. Na istoj stranici pronaći ćete i standardne elemente iz prethodnih inačica koji su u inačici HTML5 zamijenjeni CSS elementima (npr. oznaka font, center i sl.) da bi se dodatno odvojio sadržaj od oblikovanja.

World Wide Web konzorcij (W3C)  organizacija je koja brine o standardizaciji mrežnih tehnologija i razvoju weba . Na W3C mrežnom sjedištu možete pronaći i vježbe (www.w3schools.com/html/exercise.asp) koje će vam pomoći u ovladavanju osnovama dizajna mrežnih stranica.

Za izradu mrežnih stranica uz poznavanje HTML-a važan je i CSS (Cascading Style Sheets) kojim se koristimo za upotrebu stilova pri oblikovanju elemenata na stranici. Upotrebom CSS stilova odvaja se sadržaj od dizajna, što znatno olakšava naknadne promjene u dizajnu. Na taj način stvaramo mrežnu stranicu na računalu korisnika, a kad ju izradimo, potrebno je pronaći poslužitelja (server) na koji ju možemo pohraniti.