Kemijski elementi i njihovo označivanje
2. Kemijski simboli
Kemičari su oduvijek željeli pronaći način zapisivanja tvari koji bi bio jedinstven za cijeli svijet te bi na taj način bila olakšana komunikacija među svim ljudima koje interesira kemija.
Prije nego što je kemija postala znanost, i alkemičarima je bilo bitno pronaći način kodiranog zapisa svojih opisa pokusa, ali iz sebičnih razloga. Sjeti se, tražili su kamen mudrosti kako bi sve lako dostupne tvari mogli pretvoriti u zlato i eliksir mladosti. Dakle, nisu željeli da itko sazna njihovu tajnu formulu!
U znanosti takvih tajni nema!
Razni su kemičari predlagali načine zapisivanja, ali je prihvaćen način koji je predložio švedski kemičar J.J.Berzelius (1779.-1848.)
On je predložio da kemijske elemente označavamo:
1. Velikim početnim slovom latinskog naziva pojedinog elementa
2. Ako u latinskom nazivu postoji više elemenata koji počinju na isto slovo, onda se neki elementi označavaju s dodatnim slovom, karakterističnim za taj element koje se piše kao malo tiskano slovo
Te oznake kojima se elementi označavaju zovemo kemijskim simbolima.
Evo simbola nekoliko kemijskih elemenata!
H - vodik He - helij Ne - neon Ar - argon F - fluor
Cl - klor Br - brom I - jod O - kisik S - sumpor
N - dušik P - fosfor C - ugljik
Li - litij Na - natrij K -kalij Mg - magnezij Ca - kalcij
Fe - željezo Cu - bakar Ag - srebro Au - zlato Zn - cink
Hg - živa Al - aluminij Pb - olovo
Kada želimo pročitati simbol za neki element, npr. željezo, pravilo je takvo da se svako slovo mora pročitati posebno. Znači, Fe čitamo: ef-e; N čitamo en, O čitamo o; S čitamo es; Cu čitamo ce-u!
Nauči simbole tih elemenata!