5.11.

Pitanja za ponavljanje

Pitanja za ponavljanje

de Adriana Galić -
Número de respuestas: 1

1.       Što je kirurški blok? Navedi barem 5 prostorija operacijskog bloka.

2.       Koje su zadaće sestre u prostoriji za poslijeoperacijski oporavak?

3.       Koje su mjere sprečavanja intrahospitalnih infekcija u jedinicama intenzivnog liječenja?

4.       Na kojih je pet kategorija podijeljena ljestvica trijaže?

5.       Zašto je važna psihološka priprema bolesnika prije operacijskog zahvata?

6.       Kako pripremiti bolesnika za hitnu operaciju?

7.       Od čega se sastoji priprema probavnog sustava prije operacijskog zahvata?

8.       Koje prostorije mora imati kirurška poliklinika?

9.       Ukratko opiši kirurško pranje ruku.

10.   Kirurška klinika/odjel ima sve prostorije kao i drugi odjeli. Koje dodatne prostorije mora imati kirurški odjel?


En respuesta a Adriana Galić

Re: Pitanja za ponavljanje

de Dalia Blažic -
  1. Kirurški ili operacijski blok je funkcionalna jedinica kirurške klinikekoja služi za izvođenje kirurških zahvataProstorno i organizacijski odvojen je od kirurškog odjelaProstorije u operacijskom bloku jesuoperacijske dvoraneulazni dio operacijskog bloka za bolesnikaprostor za premještanje bolesnika na operacijski stolprostor za sterilne setoveaseptični propusnici za osoblje. 

  1. Zadaće medicinske sestre u prostoriji za poslije operacijski oporavak jesu: smještanje bolesnika u pravilan položaj( ovisi o stanju bolesnika, tj. o vrsti operacijskog zahvata), održavanje pravilnog položaja tijela i glave, promatranje bolesnika( boja kože, stupanj svijesti), mjerenje i bilježenje- pulsa, krvnog tlaka, disanja, promatranje, mjerenje i bilježenje- drenažnog sadržaja, diureze, aspiracija sekreta, primjenjivanje propisane tekućine, krvi i lijekova, pružanje potpore bolesniku i sudjelovanje u izvođenju zahvata (previjanje rana, vađenje drenažnog sustava...). 

  1. Mjere sprječavanja intrahospitalnih infekcija u JIL-u obuhvaćaju: izoliranje infekcionoga bolesnika, onemogućavanje križanje čistog i nečistog, ulaženje u JIl kroz aseptičke postupke. 

  1. Ljestvica trijaže se sastoji od pet kategorija hitnosti, a to su: odmah za život opasna stanja, ubrzo za život opasna stanja, potencijalno za život opasna stanja , potencijalno za život ozbiljna stanja i manje hitno. 

  1. Svrha je psihološke pripreme osigurati bolesniku najbolju moguću psihološku spremnost za kirurški zahvata. 

  1.  Priprema bolesnika se sastoji od psihičke i fizičke pripreme.  Sveopća priprema za hitnu operaciju obuhvaća: promatranje bolesnika, mjerenje i bilježenje vitalnih funkcija, uspostavljanje venskog puta, uzimanje krvi za osnovne rutinske laboratorijske pretrage, određivanje vrijeme zgrušavanja i vrijeme krvarenja, protrombinsko vrijeme i određivanje krvne grupe i Rh faktora. 

  1. Priprema probavnog sustava prije operacijskog zahvata se sastoji od  ,,čišćenja" crijeva i karencije ( uzdržavanje od uzimanje hrane na usta). ,, Čišćenje crijeva" se sastoji od upotrebe laksativa, klizme te ispiranje crijeva. 

  1. Prostorije kirurške poliklinike jesu: specijalističke  ambulante, prostorije za manje kirurške intervencije, prostori za dijagnostiku, gipsaonice,  administrativni dijelovi, čekaonice za bolesnike, sanitarne prostorije. 

  1.  Kirurško pranje ruku trebalo bi po pravilu trajati 60 sekundi. Ruke prvo namočimo pod mlazom vode te istisnemo laktom tekući sapun na dlanove. Dlanove peremo na način da prvo trljamo dlan o dlan, zatim da desni dlan trljamo o nadlanicu lijeve ruke i obrnuto. Nakon toga trljamo dlan o dlan s isprepletenim prstima, potom obuhvaćamo prste suprotne ruke i trljamo. Na samom kraju potrebno je trljati palce oboje ruke kružnim pokretima, a na samom kraju trljamo vrhove prstiju o dlan suprotne ruke. Po završetku pranja sapunicu ispiremo vodom, a slavinu zatvaramo laktom ili papirnatim ubrusom koji smo upotrijebili za sušene ruku. 

  1. Odjel obavezno još mora imati sobu za pregled bolesnika i izvođenje medicinsko-tehničkih zahvata.