5.11.

Pitanja za ponavljanje

Pitanja za ponavljanje

von Dalia Blažic -
Anzahl Antworten: 1

  1. Opiši vježbe za noge i stopala te njihovu važnost u poslije operacijskoj skrbi za bolesnika. 

  1. Što obuhvaća fizička priprema bolesnika za kirurški zahvat? 

  1. Što je JIL? 

  1. Objasni mjere sprječavanja intrahospitalnih infekcija u operacijskom bloku. 

  1. Opiši prijem bolesnika na kirurški odjel, tj. procedura pri prijemu. 

  1. Što obuhvaćaju posebne pretrage i pripreme? 

  1. Što bolesnikova prehrana tijekom boravka na bolničkom odjelu mora obuhvaćat? 

  1. Jedan od rizičnih čimbenika za kirurški zahvat je stres. Zašto je stres rizični čimbenik? 

  1. Što se događa pri postupku trijaže? 

  1. Od čega se sastoji odjel kirurgije? 


Als Antwort auf Dalia Blažic

Re: Pitanja za ponavljanje

von Dorotea Medved -
1. Vježbe nogu bitne su za poboljšanje cirkulacije krvi nakon operacije, sprečavanje tromboze i aktivaciju mišića. Bolesniku objasnimo važnost vježbi nogu. Postavimo ga u ležeći položaj s lagano uzdignutom glavom te ga uputimo da savija i ispruži prste na nogama, okreće svako stopalo, savije noge u koljenima sa ravnim tabanima te da ispruži i naizmjenično podigne jednu pa drugu nogu.
2. Fizička priprema bolesnika obuhvaća pretrage, prehranu, poučavanje i pripremu probavnog sustava.
3. JIL tj., jedinica intenzivnog liječenja je posebna radna jedinica za pružanje intenzivne skrbi, liječenje i održavanje života.
4. Intrahospitalne infekcije u operacijskom bloku sprječavaju se protokom čistog zraka uz ventilaciju, a ako ventilacije nema potrebno je držati vrata i prozore zatvorenima, ograničiti broj osoba u prostoriji i izbjegavati nepotreban razgovor, bitna je pravilna dezinfekcija pribora i operacijskog polja te njegova pravilna priprema, pravilna priprema operacijskog tima i pribora prije operacije.
5. Bolesnika koji se prima na kirurški odjel sestra mora promatrati kao čovjeka s njegovim fizičkim, psihološkim, socijalnim i duhovnim potrebama. Bolesnika se prima u bolnicu jedan do dva dana prije operacije, a viša medicinska sestra, uz opće podatke o bolesniku, uzima sestrinsku anamnezu, pregledava bolesnika, postavlja sestrinsku dijagnozu, plan i program zdravstvene njege te listu dokumentacije zdravstvene njege. Bolesniku se pruža psihološka podrška te se surađuje s njegovom obitelji. Postupci kod prijma uvjetovani su bolesnikovim stanjem pri prijmu.
6. Posebne pretrage i pripreme obuhvaćaju opće pretrage/pripremu, dodatne, specifične pretrage, uvođenje liječenja koje će "popraviti" stanje, parenteralno hranjenje u osoba kod kojih postoje rizični čimbenici.
7. Prehrana bolesnika mora obuhvaćati odgovarajuću energijsku vrijednost, određenu količinu životinjskih bjelančevina, ugljikohidrata, vode i masti te dovoljno vitamina i minerala.
8. Stres tj., stimulaciju simpatičkog živčanog sustava ubrzava mnoge tjelesne funkcije; napeti mišići i pretjerano uzbuđenje mogu ometati postizanje željenog stupnja anestezije.
9. Trijažom se procjenjuje dopušteno vrijeme koje pacijent može sigurno čekati na početak liječnikova pregleda i liječenje.
10. Odjel kirurgije sastoji se od odjela za smještaj, liječenje i njegu bolesnika, operacijskog bloka, poliklinike i hitnog prijma.