5.11.

Pitanja za ponavljanje

Pitanja za ponavljanje

von Dorotea Medved -
Anzahl Antworten: 1

1. Što je propusnik za osoblje? 
2. Nabroji osnovnu opremu u operacijskoj dvorani.
3. Čemu služi prostor za supsterilizaciju i što on obuhvaća?
4. Koje su zadaće sestre u sobi za poslijeoperacijski oporavak?
5. Kako se sprječavaju intrahospitalne infekcije u JIL-u?
6. Koja je svrha intenzivnog liječenja?
7. Nabroji rizične čimbenike za kirurški zahvat i objasni njih 3.
8. Nabroji 5 kategorija hitnosti.
9. Zašto je bitna dobra psihološka priprema?
10. Objasni postupak i važnost vježbi dubokog disanja. 

Als Antwort auf Dorotea Medved

Re: Pitanja za ponavljanje

von Ivona Čižmešija -
1. Propusnik za osolje jest prostor kroz koji u operacijski blok ulaze svi radnici, svlače uniforme i presvlače se u čisto operacijsko rublje i obuvaju kaljače ili klompe/papuče kojim se koriste samo u operacijskome bloku.
2. Osnovna oprema u operacijskoj dvorani: pokretni operacijski stol, stolić za instrumentiranje, stolić za instrumente, stalak za operacijsko rublje, zavojni materijal i rukavice, stalci s kantama za nečisto s obiju strana stola, stalak za upotrijebljene gaze, stolić za anesteziološki pribor
3. Prostor za supsterilizaciju služi kao dodatna sterilizacija pribora i instrumenata koji nisu uobičajno u setu, ali koje iznimno trebamo ili ih imamo premalo. Obuhvaća uređaje za pranje i dezinfekciju, ultrazvučni aparat aparat za čišćenje instrumenata, aparat za ispiranje instrumenata pod mlazom te ormar za sušenje instrumenata i pribora.
4. Zadaće sestre u sobi za poslijeoperacijski oporavak su smjestiti bolesnika u pravilan položaj, održavati pravilan položaj tijela i glave, promatrati bolesnika, mjeriti i bilježiti puls, krvni tlak i disanje, promatrati mjeriti i bolježiti drenažni sadržaj i diurezu, aspirirati sekret, primjenjivati propisane tekućine, krv i lijekove, pružati bolesniku psihološku pripremu te sudjelovati kod zahvata.
5. Intrahospitalne infekcije u JIL-u se sprječavaju onemogućavanjem križanjem nečistog i čistog, izoliranjem infekcioznih bolesnika, ulaženjem u JIL kroz aseptički propusnik, nošenjem zaštitne odjeće i obuće, pranjem ruku, poštovanjem načela aseptičkog rada, korištenjem što više pribora za jednokratnu potrebu, osoblje koje skrbi za infekciozne bolesnike ne smije brinuti o drugim bolesnicima, provođenjem čišćenja i dezinfecije, provođenjem zdrastvenih pregleda osoblja.
6. Svrha intenzivnog liječenja je uspostaviti bolesnikove vitalne funkcije, omogućiti liječenje osnovne bolesti ili ukloniti uzroke koji su doveli do poremećaja vitaknih funkcija.
7. Rizični čimbenici za kirurški zahvat su starija dob, dehidracija, neadekvatna prehrana, pušenje, pretilost, lijekovi,, ovisnost, strah. Što se tiče prehrane, bez odgovarajućih hranjivih tvari stanice se ne mogu održati, rasti i obnavljati. Slabija regeneracja tkiva usporuje zarastanje operacijske rane (starija dob). Masno tkivo manje je opskrbljeno krvlju, što utječe na dotok kisika i hranjivih tvari potrebnih za obnavljanje tkiva; pretila se osoba teže kreće i otežano diše.
8. 5 kategorija hitnosti: 1. odmah za život opasna stanja (odmah), 2. ubrzo za život opasna stanja (10min), 3. potencijalno za život opasna stanja ili važna vremenski kritična odradba i terapija ili jaka bol (30min), 4. potencijalno za život ozbiljna stanja ili situacijska hitnost ili znatna složenost (60min), manje hitno (120min).
9. Dobra psihološka priprema je bitna jer bolesnik mora osjećati potpuno pouzdanje u osoblje koje sudjeluje u njegovu liječenju.
10. Svrha vježbe disanja je bolja poslijeoperacijska plućna ventilacija, oksigenacija krvi i tkiva, mobilizacija bronhalnog sekreta te sprečavanje pojave atelektaza i upale pluća. Postupak: bolesnik se posjedne u krevet ili na stolicu te postavi se jastuk između križa i uzglavlja kreveta ili neka bolesnik sjedne 5-10cm od naslona stolice. Bolesnik savije noge u koljenima ako ima abdominalni rez. Upozorimo bolesnika da se opusti, pokažemo mu kako treba položiti ruke na trbuh te ih stavimo zajedno s njim. Uputimo bolesnika da duboko udahne brojeći do 5 ili 7 tako da se trbuh proširi ili uputiti bolesnika kako će izdahnuti koristeći se podražajnim spirometrom. Treba se zadržati dah i brojati do 3 ili 4. Pritisne se trbuh prema kralježnici ili se lagano nagne prema naprijed i polako izdahne kroz napućene usne dok se ne nabroji od 12 do 15.