5.11.

Pitanja za ponavljanje

Re: Pitanja za ponavljanje

napisao/la Nikolina Bihar -
Broj odgovora: 0
1. Kirurški odjel, prema stupnju potrebne njege, podijeljen je na poluintenzivnu njegu i minimalnu njegu.
2. Osnovnu opremu u operacijskoj dvorani čine: pokretni operacijski stol, stolić za instrumentiranje, stolić za instrumente, stalak za operacijsko rublje, zavojni materijal i rukavice, stalak za upotrebljene gaze, stolić za anesteziološki pribor i stalci s kantama za nečisto s obiju strana stola.
3. Osnovna mjera za sprječavanje intrahospitalnih infekcija je sprečavanje unošenja njezina izvora u operacijski blok.
4. Svrha intenzivnog liječenja jest uspostava bolesnikovih vitalne funkcije, omogućavanje liječenja osnovne bolesti ili uklanjanja uzroka koje su doveli do poremećaja vitalnih funkcija.
5. Kiruršku polikliniku čine: specijalističke ambulante, prostorije za manje kirurške intervencije, prostori za dijagnostiku, gipsaonica, administracija, čekaonice za bolesnike i sanitarne prostorije.
6. Kategorije hitnosti su: odmah za život opasna stanja (odmah), ubrzo za život opasna stanja (10 min), potencijalno za život opasna stanja (30 min), potencijalno za život ozbiljna stanja (60 min) i manje hitno (120 min).
7. Svrha psihološke pripreme je osigurati bolesniku najbolju moguću psihološku spremnost za kirurški zahvat. Odnosno, bolesnik mora imati potpuno povjerenje u osoblje koje sudjeluje u njegovom liječenju jer će na taj način njegovo liječenje i oporavak biti lakši i kraći. Osoblje koje sudjeluje u pripremi ili provedbi kirurškog zahvata mora bolesniku objasniti da sve što oni rade i sve što se s njim događa ima jedan cilj, a to je da njegovo zdrastveno i opće stanje bude bolje i reći mu da će se nakon operacija osijećati puno ugodnije, a njegov život bit će kvalitetniji.
8. Fizička priprema bolesnika obuhvaća: pretrage, prehranu, poučavanje i pripremu probavnog sustava.
9. Bolesnikova prehrana treba sadržavati odgovarajuću energijsku vrijednost, određenu količinu ugljikohidrata, masti i životinjskih bjelančevina, dovoljno vitamina i minerala te određenu količinu vode.
10. Svrha vježbi nogu je, prije svega, pospješiti ciruklaciju krvi nakon operacije, čime se uvelike smanjuje rizik od nastanka poslijeoperacijskih komplikacija. Vježbe nogu zahtijevaju savijanje koljena i nožnih prstiju pa je potrebno bolesnika staviti u ležeći položaj u kojem se to najbolje izvodi. Aktivacijom nožnih mišića, potiskuje se venska krv u srce, ubrzava se cirkulacija, čime se sprečava pojava tromboze, i potiče se dotok arterijske krvi u ta područja. Kod provođenja vježbi nogu i stopala, prvo što je potrebno napraviti jest objasniti bolesniku koja je uopće važnost i svrha vježbi nogu. Nakon toga ga je potrebno staviti u ležeći položaj s lagano uzdignutom glavom i uputiti ga da savije i ispruži prste na nogama i da prvo okreće svako stopalo u smjeru kazaljke na satu, a zatim obrnuto od smjera kazaljke na satu. Nakon toga ga treba upititi da savije nogu u koljenima tako da tabani cijelom površinom dodiruju podlogu i nakon toga mu reći da ispruži nogu i podigne naizmjenično svaku nogu koliko može. Prilikom provođenja vježbi nogu potrebno je pomoći, odnosno asistirati bolesniku ako je potrebno.