25.02., 11.03. 18.03.

Pitanja iz postoperativnih poteškoća

Pitanja iz postoperativnih poteškoća

di Smiljana Furdi -
Numero di risposte: 6

1. Što su postoperativne poteškoće?

2.Nabroji ih.

3. Istraži stručni ( latinski/grčki) naziv za mučninu, povraćanje i žeđ


Ukoliko imate pitanja i nejasnoća pitajte me ovdje.

lp

In riposta a Smiljana Furdi

Re: Pitanja iz postoperativnih poteškoća

di Adriana Galić -
1. Postoperativne poteškoće su posljedice kirurškog zahvata, (prestanka) djelovanja anestetika i lijekova, bolesnikove neaktivnosti, promjena u uzimanju hrane i tekućine (npr. parenteralna prehrana) te drugih tjesno-duševnih poteškoća.

2. Postoperativne poteškoće su: mučnina, bol, povraćanje, žeđ, nadutost (meteorizam), štucavost, problemi s mokrenjem (smanjena diureza) i zastojem stolice (opstipacija).

3. Mučnina = lat. nausea, povraćanje = lat. vomitus, grč. emesis, žeđ = lat. sitis, grč. théssasthai

1. Nabroji zadaće sestre pri uvodđenju rektalne sonde.
2. O čemu ovisi bolesnikova rekacija na bol?
3. Koji je postupak ako povraćanje traje duže od 24 do 36 sati?
In riposta a Adriana Galić

Re: Pitanja iz postoperativnih poteškoća

di Nikolina Bihar -
1. Zadaće sestre pri uvođenju rektalne sonde jesu: priprema bolesnika (medicinska sestra treba objasniti bolesniku važnost i svrhom izvođenja zahvata), priprema prostora u kojem će se izvoditi postupak (med. sestra treba zatvoriti vrata bolesničke sobe i staviti paravan oko kreveta kako bi osigurala bolesnikovu privatnost) i priprema pribora (na poslužavnik ili kolica medicinska sestra treba pripremiti rektalni kateter za jednokratnu primjenu, plastičnu vrećicu ili bočicu za plinove, kompresu i nepropusno platno, rukavice, vazelin, žlicu (špatulu), smotuljak gaze, narezanu staničevnu, bubrežastu zdjelicu).
2. Bolesnikova reakcija na bol ovisi o: očekivanjima, razumijevanju boli, pragu boli, snošljivosti boli, usmjerenosti pažnje...
3. Ako povraćanje traje duže od 24 do 36 sati, najčešće se sumnja da su razlog tome komplikacije sa želudcem i crijevima pa je potrebno uvesti nazogastričnu sondu, crpsti želučani sadržaj (pri tom je potrebno želučani sadržaj mjeriti i promatrati) prema odredbi liječnika te je potrebno pomoći bolesniku pri povraćanju.

1. O čemu ovisi snošljivost bolesnika na bol?
2. Na koji način mučnina i povraćanje utječu na bolesnikovo opće stanje?
3. Koje su zadaće sestre kod bolesnika kod kojeg je uočena žeđ?
In riposta a Nikolina Bihar

Re: Pitanja iz postoperativnih poteškoća

di Lana Utri -
1. Snošljivost bolesnika na bol ovisi o razumijevanju boli i njezinih uzroka, očekivanju boli, sposobnostima kontrole boli,
umoru...
2. Mučnina i povraćanje negativno utječu na bolesnikovo opće stanje- povraćanje uzrokuje gubitak tekućine i elektrolita te
neugodan osjećaj u ustima i bol.
3. Zadaće sestre kod bolesnika kod kojeg je uočena žeđ:
- objasniti bolesniku uzrok suhoće usta, važnost neuzimanja tekućine na usta dok se ne uspostavi peristaltika, važnost
karencije kod pojedinih kirurških zahvata
- vlažiti usnice i jezik mokrom gazom
- provoditi njegu usne šupljine
- pratiti količinu izlučene i primljene tekućine
- primjenjivati propisanu iv. nadoknadu tekućine i elektrolita
- ukloniti tekućinu od dohvata bolesnika na karenciji


1. Koja je definicija boli?
2. Što uzrokuje mučninu i povraćanje?
3. Što mora promatrati sestra kod bolesnika koji osjeća mučninu?
In riposta a Lana Utri

Re: Pitanja iz postoperativnih poteškoća

di Dalia Blažic -
1. Bol je neugodno osjetilno i emocionalno iskustvo povezano sa stvarnim ili potencijalnim oštećenjem tkiva ili uvjetovano tim oštećenjem ili ozljedom. Kod operiranog bolesnika bol se javlja u predjelu operacijske rane, zatiljka, vrata te na većem području tijela.
2.Mučnina i povraćanje najčešće su posljedice djelovanja anestetika, nakupljenog sadržaja u želudcu, uzimanje tekućine/ hrane prije nego što se uspostavi crijevna peristaltika.
3. Prilikom promatranja sestra mora obratiti pažnju na boju kože, intenzitet znojenja, podrigivanje i pojačanu salivaciju.

PITANJA
1. Koje autonomne zaštitne reakcije koje prate bol?
2. Koje su zadaće sestre kada bolesnik povraća?
3. Što uzrokuje žeđ kod operiranih bolesnika?
In riposta a Dalia Blažic

Re: Pitanja iz postoperativnih poteškoća

di Dorotea Medved -
1. Autoimune zaštitne reakcije na bol: ubrzan puls, ubrzano disanje, povećan tlak, proširenje zjenica, mišićna napetost.
2. Bolesnika se stavlja u sjedeći položaj ako je u mogućnosti, a ako ne onda se stavlja na bok. Bolesnika se zaštiti platnom i kompresom. Ispred bolesnika se stavlja posuda za povraćanje i staničevina nadohvat ruke. Jednom rukom se pridržava bolesnikova glava, a drugom se imobilizira operirano područje. Bolesniku se daje čaša s vodom za ispiranje usta koja se zatim posuše staničevinom. Povraćani sadržaj se ukloni i pregleda. Bolesniku se osigura čista posuda i staničevina te se smješta u udoban položaj. Soba se prozrači i obavijesti se liječnik.
3. Žeđ je posljedica zabrane uzimanje tekućina prije operacije, djelovanja lijekova, gubitka tekućine za vrijeme operacije i zabrane uzimanje tekućine na usta nakon operacije.

PITANJA
1. Što je štucavica?
2. Koje su zadaće sestre pri uvođenju rektalne sonde?
3. Zašto nastaju poteškoće s mokrenjem?
In riposta a Dorotea Medved

Re: Pitanja iz postoperativnih poteškoća

di Ivona Čižmešija -
1. Štucavica jest ponavljano nevoljno grčevito stezanje ošita praćeno naglim zatvaranjem epiglitisa, pto izaziva karakteristične zvukove.
2. Zadaće sestre su: pripremiti bolesnika, pripremiti prostoriju(zatvoriti vrata, staviti paravan), pripremiti pribor (rektalni kateter, plastilnu vrečicu, kompresu i nepropusno platno, rukavice, vazelin, špatulu, smotuljak gaze, narezanu staničevinu, bubrežastu zdjelicu)
3. Poteškoće s mokrenjem nastaju zbog smanjena stvaranja mokraće, pri nedostatku podražaja, kirurškim zahvatima na debelome crijevu, anusu, pri vaginalnim operacijama, ali i zbog psihičkih i fizičkih poteškoća u prilagodbi na novo stanje.

1. Objasni svojim riječima pojam boli.
2. Koje su zadaće sestre kod poteškoća s mokrenjem?
3. Što su mučnina i povraćanje?