O MULTIMEDIJI

osnovni elementi multimedijskih sadržaja su:

  • Tekst - Skup šarenih slova koja smišljeno uporabljena odašilju nekakvu poruku, ali je statičan i pravocrtan (linearan); i mora se čitati osmijeh. No moderne računalne tehnologije, kao što ih rabi web, koristi hipertekst; dio teksta može se aktivirati (npr. klikom miša) da bi se izvršila neka radnja.
  • Zvuk - Jedan od temeljnih elemenata multimedije, bilo da se radi o glasovnom ili instrumentalnom zapisu. Dinamički sadržaji, kao glazba, mogu biti vrlo impresivni.
  • Slika - Kao crtež ili fotografija, ima značajnu ulogu u multimediji. Spada u statičke sadržaje, ali dobar crtež ili fotografija može prezentirati poruku učinkovitije nego stotine riječi.
  • Video - Niz slika načinjen i prezentiran posebnim uređajima, uz dodatak zvučnih sadržaja; kao film, najinteresantniji je dinamički multimedijski sadržaj. Osjećaj realnosti prikazanih sadržaja vrlo je velik. Naravno i najučinkovitiji glede prenošenja poruke korisniku kao dinamičkih sadržaja. Uz stereoskopski video, koji zahtijeva dva kanala za prijenos sadržaja, ili dva preklapajuća video sloja, uz posebne naočale može se dobiti i osjećaj prostornosti prikaza.
  • Animacija - Niza crteža (10-25 slika u sekundi) koji se brzo izmjenjuju, te ako se izmjenjuju dovoljno brzo (preko 50 slika u sekundi uz ponavljanje pojedinih), dolazi do kvalitetne optičke iluzije kretanja zahvaljujući tromosti našega oka. Ono što se ne može prikazati na filmu ili je praktički u životu neizvodivo, u animaciji je moguće. Zato djeca obožavaju ovaj dinamički vid prezentiranja poruka, jer je to praktički svijet mašte.
  • Interaktivnost - Ako je nova poruka je povezana samo s prethodnom porukom, radi se o reakciji. Ali ako se radi o više poruka i među njima postoji međusobna povezanost i dopušta korisniku kontrolirati način na koji se prikazuju onda je riječ o interakciji. Korisnik može upravljati dolaskom i odlaskom potrebnih poruka; dinamički ugođaj.
Zadnji puta izmijenjeno: ponedjeljak, 1. prosinca 2014., 13:16