Osmišljavanje tečaja

Ovo je drugo poglavlje

Osmišljavanje tečaja

Već smo napomenuli da je osmišljavanje strukture tečaja najvažniji dio procesa izrade online tečaja jer se u toj fazi definiraju elementi po kojima će autor kreirati plan njegove izrade.

U nastavku lekcije upoznat ćete se s osnovama instrukcijskog dizajna koji zapravo predstavlja analizu potreba i ciljeva koje treba ostvariti u tečaju i mogućnosti da se isti realiziraju.

Model instrukcijskog dizajna po kojem ćete graditi tečaj, odvija se kroz nekoliko faza, a započinje s analizom potreba. U toj fazi potrebno je dati odgovor na neka ključna pitanja kako biste znali u kojem smjeru krenuti s izradom tečaja.

Neophodno je utvrditi, a pri tome trebate biti vrlo konkretni:

  • Koja znanja i vještine želite da polaznici steknu po završetku tečaja ?
  • Tko su ciljani polaznici tečaja ?
  • Koji pedagoški pristup i obrazovnu metodu ćete slijediti u tečaju?

Što ćete obraditi u tečaju? Što vi kao autor očekujete od vašeg tečaja? Što mislite da bi vaši polaznici trebali očekivati od tečaja? Koji su ciljevi tečaja? Koje tehnologije koristiti u tečaju? Kako napraviti strukturu nastavnih lekcija, poglavlja? Kako organizirati provjeru znanja, na koji način i koje nastavne aktivnosti uključiti u tečaj, u kojem trenutku ih postaviti?

Nakon što sa sigurnošću odgovorite na ova pitanja možete započeti s fazom dizajniranja online tečaja.

U toj fazi ćete kreirati plan tečaja, odnosno scenariji prema kojem će se vaš tečaj odvijati. Stoga je ključno u odnosu na obrazovne ciljeve i sadržaj tečaja, definirati strategiju učenja te uloge kako autora/online mentora tako i polaznika o čemu ćemo detaljnije govoriti u narednoj lekciji.

Nakon što osmislite scenarij prema kojem će se tečaj odvijati, možete započeti s razvojem i izradom nastavnih materijala s njim u skladu te njihovom implementacijom u alat za udaljeno učenje.

Već je prilikom planiranja tečaja potrebno voditi računa o principima univerzalnog dizajna. Pri tome treba imati na umu da među korisnicima možete u nekom trenutku imati osobu kojoj će npr. biti potreban transkript audio snimke koja se nalazi među pripremljenim materijalima za vaš tečaj. Možete recimo imati polaznika koji je slijepa osoba i njegov čitač ekrana ne može interpretirati grafiku (slike, fotografije, crteži i sl.) ukoliko niste osigurali tekstualne opise za takve sadržaje u tečaju.

Više o smjernicama za izradu pristupačnog tečaja u skladu s principima univerzalnog dizajna pogledajte u lekciji Smjernice za izradu pristupačnog tečaja.

Kao tehnološku platformu u ovom tečaju za učenje na daljinu odabrali smo Moodle, vodeći se pri odluci činjenicama da je to stabilan alat koji je besplatan, jednostavan za korištenje, kako s administrativnog, tako i s korisničkog sučelja, te da je korištenjem raspoloživih alata omogućena realizacija zamišljenog scenarija.

Iako evaluacija predstavlja posljednju fazu u osmišljavanju tečaja, ona se odvija u iteraciji sa svakom od ranije navedenih faza te ovisno o rezultatima procjene, utječe na izmjene u njima s ciljem poboljšanja zamišljenog online tečaja.

Evaluaciju treba osmisliti i na kraju cijelog tečaja, u smislu testiranja znanja polaznika i/ili anketnog upitnika za polaznike kako bi se provjerila učinkovitost online tečaja, odnosno jesu li ostvareni na početku postavljeni nastavni ciljevi.