Uvod u medije - teorija

tekst

Moć medija

"Živimo u svijetu u kojem su mediji svemoćni: sve veći broj ljudi provodi veliki dio vremena gledajući televiziju, čitajući novine i časopise i slušajući radio. Moramo prihvatiti utjecaj medija i uvažavati njihovu važnost kao dijela kulture u današnjem svijetu. Škola i obitelj dijele odgovornost da pripreme mladu osobu za život u svijetu moćih slika, riječi i zvukova. Djeca i odrasli trebaju biti pismeni u sva ta tri simbolička sustava. Trebamo razviti naše znanje, vještine i stajališta koja će ohrabriti rast kritičke svijesti i veću stručnost među korisnicima elektroničkih i tiskanih medija.”

Iz Deklaracije o medijskom obrazovanju koju su objavili predstavnici devetnaest zemalja UNESCO-a 1982. godine.

Svakodnevno gledamo najrazličitije pokretne slike na ekranu televizora, računala, mobitela ili na velikom platnu kino dvorane. Više nego ikada ranije te nam slike gotovo istodobno dolaze iz najudaljenijih dijelova svijeta i govore o raznim vremenima.

Mogli bismo u istome danu pogledati na televiziji ili dvd-u dokumentarac o prvom čovjeku na Mjesecu, vidjeti u kinu prvi znanstvenofantastični film o putovanju na Mjesec, koji je snimio filmski čarobnjak Georges Méliès prije 107 godina i poslati prijateljici snimku punog Mjeseca koju smo sami snimili na povratku iz kina mobitelom!

Sve te poruke do nas ne dopiru izravno, licem u lice, nego posredstvom nekog medija.

Riječ medij latinskoga je podrijetla (lat. medius — srednji, u sredini), a u hrvatsko je nazivlje dospio iz engleske literature (eng. medium — sredina, srednji, sredstvo,medij). U svakodnevnom jeziku izraz medij označava sredstvo prenošenja informacija ili sredstvo komuniciranja. Medijima označavamo sustave javnog informiranja koji služe za širenje vijesti i audio-vizualnih sadržaja u svrhu informiranja, obrazovanja i zabave najširih slojeva stanovništva. Masovni mediji (skraćeno masmediji) naziv je za medije široke potrošnje i široka opsega u koje pripadaju: internet, novine, radio i televizija (prema: http://hr.wikipedia.org/wiki/Masovni_mediji)

Mediji se najčešće definiraju kao posrednici u prenošenju poruke, no najutjecajni teoretičar novih medija Marshall McLuhan tvrdi da je puno važniji od sadržaja poruke medij koji tu poruku prenosi, odnosno način na koji prenosi tu poruku.

Poruka je bitno određena medijem u kojemu je predstavljena.