Fizički dijelovi računala - hardver

Dijelovi računala prema njihovoj funkciji

5. Periferni uređaji

5.7. Magnetski mediji za pohranu

Pohrana na ovu vrstu medija temelji se na magnetiziranju dijela medija. Ovisno o smjeru magnetskog polja na nekom mjestu, na tom mjestu čuva se nula ili jedinica.

Najvažniji magnetski medij u današnjim računalima je tvrdi disk (hard disk). Smješten je u kućištu računala u hermetički zatvorenoj kutiji, a na njemu se nalaze svi programi i podaci koje čuvamo na računalu. Osnovna karakteristika tvrdog diska je mogućnost pohrane velike količine podataka i dobra zaštićenost od loma i prljavštine. Kapacitet tvrdog diska mjeri se u stotinama GB, a osim kapaciteta u karakteristike tvrdih diskova pripadaju još i vrijeme pristupa, brzina vrtnje i brzina prijenosa podataka.

Hard disk

Slika 1: Čvrsi (hard) disk

Tvrdi disk može biti i prenosiv i na računalo se najčešće spaja preko USB priključka.

Podaci se na tvrdi disk zapisuju u nizu koncentričnih krugova - staza. Svaka staza podijeljena je na sektore. Svi sektori imaju svoj redni broj i istog su kapaciteta. Sektor je osnovna jedinica čitanja/pisanja na tvrdi disk.

Pojam koji se često veže za magnetske diskove jest formatiranje. Formatiranjem se kreiraju staze i sektori na disku čime se on priprema za rad.

Formatiranjem diska nepovratno se gube svi podaci koji se na njemu nalaze.

Magnetski medij kojemu je osnovno svojstvo prenosivost je disketa. Diskete se danas gotovo i ne koriste zbog malog kapaciteta (1.44 MB) i male pouzdanosti.

Disketa

Slika 2: Diskete

Magnetski mediji malog kapaciteta koji su danas u širokoj primjeni su magnetne kartice (zdravstvene iskaznice, iskaznice za bankomate i sl.).

Magnetne kartice

Slika 3: Magnetne kartice

Više o magnetskim diskovima pogledajte na Wikipediji.