Fizički dijelovi računala - hardver

Dijelovi računala prema njihovoj funkciji

5. Periferni uređaji

5.8. Optički mediji

Optički mediji

Površina optičkog medija sastoji se od udubljenja. Kao izvor svjetlosti pri upisu i čitanju podataka koristi se laser koji ima mogućnost stvaranja vrlo uskog snopa svjetlosti. Ako laserska zraka naiđe na udubljenje podatak na tom mjestu tretira se kao nula, a ako nema udubljenja kao jedinica.

Danas postoje tri osnovna tipa optičkih medija: CD (Compact disk), DVD (Digitale Versatile Disc) i BD (Blu-ray disc) Kapacitet optičkih medija bitno se razlikuje. CD ima kapacitet 650 do 700 MB. DVD može biti jednoslojni, kapaciteta 4,7 GB i dvoslojni, kapaciteta 8,5 GB, dok BD ima kapacitet do 50 GB.
Svi ovi mediji su jednake veličine (promjera 12 cm), a razlika u kapacitetu postoji zbog veće gustoće zapisa na DVD i BR medijima.

Postoji nekoliko tipova optičkih medija:

(CD)-ROM (Read Only Memory) je najraširenija vrsta optičkih diskova. Isporučuje se s upisanim podacima koje korisnik ne može promijeniti ni obrisati. Primjenjuje se za distribuciju programa i podataka (enciklopedije, rječnici, upravljački programi…).

(CD)-R (Recordable) je istih dimenzija i slične građe kao CD-ROM, no za razliku od njega isporučuje se prazan. Podatke na CD-R upisuje korisnik, a jednom upisane podatke nije moguće mijenjati ili brisati.

(CD)-RW (Rewritable) je optički disk na koji je moguće snimati i s njega brisati podatke.

Jednake oznake sa istim značenjima odnose se i na DVD medije.

Više o optičkom zapisu pogledajte ovdje.