Pisanje formule
Formula se piše tako da se označi ćelija u kojoj se očekuje rezultat formule, a potom se upiše znak jednakosti (=). Iza znaka jednakosti upisuje se izraz (formula). Umjesto upisa vrijednosti podataka (sadržaja ćelija) upisuju se adrese ćelija u kojima se odabrani podaci nalaze.
Npr. izrazom =(C7+C8+C9+C10)/4 izračunat će se srednja vrijednost podataka iz ćelija C7, C8, C9 i C10.
Na kraju oblikovane formule potrebno je potvrditi unos pritiskom na tipku ENTER ili gumbom za potvrdu u traci formula.
Rezultat računanja prema upisanoj formuli bit će prikazan u ćeliji u koju je upisana formula. Ovdje valja uočiti razliku između prikaza sadržaja ćelije u ćeliji i u traci formula. U traci formula ispisuje se formula, a u ćeliji rezultat formule.
![Razliku između prikaza sadržaja ćelije u ćeliji i u traci formula Razliku između prikaza sadržaja ćelije u ćeliji i u traci formula](https://arhiva-2021.loomen.carnet.hr/pluginfile.php/109057/mod_book/chapter/9580/Slike/slike_3/sb26.PNG)
Slika 3.1 26. Razliku između prikaza sadržaja ćelije u ćeliji i u traci formula
Pri pisanju formule, umjesto upisivanja adrese potrebite ćelije jednostavnije je kliknuti na tu ćeliju pa će se njezina adresa automatski umetnuti u formulu.
![Unos adrese ćelije klikom miša Unos adrese ćelije klikom miša](https://arhiva-2021.loomen.carnet.hr/pluginfile.php/109057/mod_book/chapter/9580/Slike/slike_3/sb27.PNG)
Slika 3.1.27. Unos adrese ćelije klikom miša
Tijekom rada na radnom listu može doći do promijene sadržaja ćelija uključenih u formule. Velika prednost MS Excela je u automatskom preračunavanju formula čim dođe do promjene sadržaja neke od ćelija uključenih u formulu.
|