NACIONALNA STRUKTURA HRVATSKE
U narodnosnom smislu Hrvatska je vrlo jednolična odnosno homogena država jer je udjel Hrvata veći od 90 %. Udjel Hrvata u narodnosnom sastavu Hrvatske se od početka 20. stoljeća znatno povećao. Ostalo stanovništvo čine nacionalne manjine.
U bilježnicu zapiši naslov: Nacionalna struktura stanovništva.
- popis 2011.g. - 90% Hrvata (etnički homogena zemlja)
Na sljedećoj poveznici saznaj o položaju nacionalnih manjina u Hrvatskoj:
https://pravamanjina.gov.hr/polozaj-i-prava-pripadnika-nacionalnih-manjina-u-republici-hrvatskoj/353
U bilježnicu zapiši svojim riječima što su nacionalne manjine i navedi barem 3 prava koja nacionalne manjine imaju u Hrvatskoj.
Najbrojnija nacionalna manjina su Srbi, koji su u Hrvatskoj prisutni od osmanlijskih osvajanja. Zbog toga su najbrojniji u području nekadašnje Vojne krajine, te u većim gradovima. Udjel Srba u Hrvatskoj znatno se smanjio nakon 1991.
Treći narod po brojnosti u Hrvatskoj su Bošnjaci. Najveći broj Bošnjaka se u Hrvatsku doselio nakon Drugoga svjetskog rata zbog gospodarskih razloga.
Najbrojnija nacionalna manjina u primorskom dijelu Hrvatske su Talijani.
Udjel Albanaca koji su se doselili u veće hrvatske gradove neprestano raste nakon Drugoga svjetskog rata.
Od 19. stoljeća uglavnom u istočni dio Hrvatske doseljavaju se Mađari. Nacionalna manjina koja je u Hrvatskoj doživjela najveće promjene udjela su Nijemci, koji se u useljavaju nakon oslobađanja od osmanlijske vlasti. Početkom 20. stoljeća Nijemci su bili treća najbrojnija nacionalna manjina u Hrvatskoj, a nakon Drugoga svjetskog rata se njihov udjel znatno smanjio. Njemačkim jezikom govori i austrijska nacionalna manjina.
U Hrvatsku se tijekom različitih povijesnih razdoblja useljavala slovenska nacionalna manjina koja je danas prisutna u velikim gradovima.
Dugu tradiciju naseljenosti imaju i češka te slovačka nacionalna manjina.
U bilježnicu redom nabroji 6 nacionalnih manjina u Hrvatskoj.