Operacijski sustav Windows

Osnovni pojmovi vezani uz operacijske sustave

1. Windows operacijski sustavi

Microsoft Windows je već duže vrijeme najrašireniji operacijski sustav za osobna računala. Sve  verzije operacijskog sustava MS Windows imaju neka zajednička obilježja, ali svaka novija verzija nastoji biti što uslužnija  (users frendly) i pružati veće mogućnosti pri radu. 

Slikovni rezultat za win 10

Operacijski sustav Windows 10

Osnovne karakteristike toga operacijskog sustava jesu:

 1. Grafičko, slikovno sučelje: sastavljeno je od niza grafičkih (slikovnih) simbola koji  služe za komunikaciju s računalom u cjelini. Pomoću tih objekata zadajemo izvršne  naredbe, pokrećemo razne sustavske i korisničke programe itd. 

2. Višezadaćnost (Multitasking) jedno je od najkorisnijih svojstava Windows-a. To  znači da se može izvršavati više zadataka, tj. programa istodobno. 

3. Višekorisnički i mrežni rad: MS Windows podržava rad računala u mreži i dijeljenje  zajedničkih resursa s drugim korisnicima i njihovim računalima (npr. igranje  mrežnih igrica). 

4. Podrška strojnoj opremi: MS Windows  u sebi već ima ugrađene drivere za većinu  poznatih uređaja. To omogućuje ugradnju strojne opreme na načelu Plug And Play  („priključi i koristi”). 

5. Podrška multimediji učinila je računalo pravim multimedijskim uređajem. Osim što  može reproducirati različite multimedijalne zapise (glazbu, animaciju, film), multimedijalni  podatci mogu se pretvarati iz jednog oblika zapisa u drugi, kombinirati i  primjenjivati u različite svrhe.


Korisnički računi

Nakon uključivanja računala učitava se operacijski sustav. Ako na računalu radi više korisnika s različitim korisničkim računom, pojavljuje se dijaloški okvir u koji treba upisati korisničko ime i lozinku. Tim postupkom korisnik se predstavlja računalu.

Važne naredbe tijekom rada:

  • Odjava - moguće je odjaviti se s jednoga korisničkog računa i prijaviti se na drugi korisnički račun.
  • Zaključaj - ako korisnik nakratko napušta računalo, a ne želi omogućiti pristup nekome drugome
  • Isključi računalo - operacijski sustav sprema sve podatke i korisničke postavke te gasi računalo
  • Ponovno pokreni služi za ponovno učitavanje operacijskog sustava
  • Stanje mirovanja rabi se radi male potrošnje, isključuju se svi pogoni i sustavi osim radne memorije.


Ako se pojavi problem u radu nekog programa i računalo ne reagira na naredbe, moramo ga ponovno pokrenuti. Postoje dva načina:

1. Pokrenemo postupak za isključivanje računala i izaberemo Ponovno pokreni.

2. Istodobno pritisnemo tipke Ctrl+Alt+Delete. Zatim odaberemo mogućnost Pokreni upravitelj zadataka te jednu od kartica Aplikacije ili Procesi. Na popisu aktivnih programa ili proces pronađemo program koji je prestao reagirati i pritisnemo gumb Završi zadatak. Promjene koje smo napravili u programu, a nismo ih spremili, izgubit će se.