Koji se EU projekti bave povećanjem online dostupnosti različitog sadržaja?
Sljedeći izazov koje treba svladati, skiciran u i2010 komunikaciji, jest online dostupnost digitaliziranog sadržaja. Digitalizirani sadržaj sam po sebi nije koristan ako ga nitko neće koristi ili će ga koristi vrlo uska skupina ljudi. Nadalje, mnoge su dobrobiti za građane Europe, ako je takav sadržaj dostupan na internetu - mogu ga koristiti za učenje, slobodne aktivnosti ili izgradnju novih usluga nadogradnje. Sljedeći odlomci sadrže kratak opis projekata kojima je cilj da što više sadržaja postane dostupno općoj javnosti.
Organizacijski izazovi
Financijski izazovi
EASAIER - Enabling Access to Sound Archives through Integration, Enrichment and Retrieval (2006. -2008.) - Projekt za omogućivanje pristupa arhivima zvuka kroz integraciju, obogaćivanje i pronalaženje je uspostavljen radi povećanja kvalitete i poboljšanja interoperabilnosti digitalnih objekata koji se čuvaju u arhivima zvuka. Neka od obuhvaćenih istraživačkih područja bile su metode opisa zvukovnih objekata (njihovih metapodataka), metode obrade zvuke (npr. identificiranje emocija), pronalaženje različitih vrsta medija i alati za olakšavanje stvaranja digitalnih arhiva zvuka (npr. za stvaranje glazbenih partitura za različite instrumente). Rezultati projekta su prototipovi.
DISMARC - Discovering Music Archives (2006.-2008.), tj. otkrivanje glazbenih arhiva osnovan je radi otvaranja zbirki glazbenih snimki iz različitih institucija (npr. arhiva, medijskih kuća, muzeja itd.) u Europi za širu publiku. Projekt je stvorio zajednički katalog glazbe koji svi mogu pretraživati. On čuva metapodatke o glazbenim snimkama i omogućuje njihovo preslušavanje ili daje podatke o davatelju sadržaja za dobivanje audio izvora.
iTACITUS - Intelligent Tourism and Cultural Information through Ubiquitous Services (2006.-2009.). Jedan od razloga Inicijative i2010 jest osvijestiti građane o europskoj kulturi i njenom kulturnom nasljeđu. Jedan od načina za postizanje ovog cilja je kulturni turizam. Projekt iTACITUS istražuje načine na koji kulturni turizam treba osnažiti pomoću digitaliziranog kulturnog nasljeđa i njegove prisutnosti na globalnoj mreži. Dodatno, stvorio je alat za olakšavanje izrade plana puta. Neki od rezultata mogu se vidjeti na filmu u 1. prilogu.
Prilog 1. Neki od rezultata iTACITUS-a.
GAMA - Gateway to Archives of Media Art (2007.2009.), tj. Portal prema arhivima medijske umjetnosti - osnovan je radi okupljanja europske medijske umjetnosti na jednom mjestu i radi njenog otvaranja prema publici. To se postiglo njihovom višejezičnom uslugom i korisnički orijentiranom sučelju koji se može pogledati ovdje. Nadalje, neke vođene ture pripremljenu su na temelju ove građe, npr. "Plesanje na tankom ledu".
Tehnički izazovi
MOSAICA - Semantically Enhanced, Multifaceted, Collaborative Access to Cultural Heritage (2006.-2008.), tj. Semantički unaprijeđen, višestruko pročišćen, suradnički pristup kulturnom nasljeđu. Pokrenut je radi stvaranja inovativne tehnologije i naprednog web portala (npr. semantičko pretraživanje, rezultati na karti) koji olakšava pronalazak znanja. Građa obuhvaća podatke o židovskoj dijaspori koja datira unatrag 2000 godina. Bogatstvo građe pokazalo se kao dobra osnova za predstavljanje potencijala takve nove i inovativne usluge. Demonstraciju portala možete vidjeti ovdje.
CACAO - Cross-language Access to Catalogues And On-line libraries (2007.-2009.), tj. Višejezični pristup katalozima i online knjižnicama. Postavljen kako bi istražio dobivanje povratnih informacija o tekstovima na više jezika. Cilj je bio omogućavanje stvaranja upita na jednom jeziku i dobivanje rezultata s opisima na drugom jeziku. Nazvan je višejezično pretraživanje. Kao osnovu za testiranje koristi tekstualni sadržaj iz europskih digitalnih knjižnica i katalogizacijskih sustava.