EU projekti i pitanje zaštite?
Posljednja tema spomenuta u i2010 inicijativi je zaštita. Današnji napori u digitalizaciji trebali bi se koristiti u budućnosti. To je ogroman posao koji se ne bi smio ponavljati kako bi bio ukorak s promjenama u tehnologiji. Zbog toga je dugoročna zaštita toliko važna. Ona osigurava da će izvori biti čitljivi i moći se koristiti u budućim tehničkim rješenjima.
Organizacijske promjene
PRETOPSPACE - Preservation towards storage and access. Standardised Practices for audio-visual contents in Europe (2004.-2008.), tj. Zaštita prema pohranjivanju i pristupu. Standardizirane prakse za audio-vizualne sadržaje u Europi. Projekt je postavljen kao istraživački projekt koji se bavi zaštitom audio-vizualne građe. Istražuje pitanja kao što su transformiranje digitalnog oblika i njegove zaštite za buduće generacije. Stvoren je slijed postupaka za digitalni zvučni arhiv. Više o tome može naći ovdje.
DPE - DigitalPreservationEurope (2006.-2009.), tj. Digitalna zaštita Europe. Projekt je nastao zbog podizanja svijesti o važnosti zaštite i prikaza najboljih praksi i standarda zaštite. Postigao je svoje zadatke pomoću obrazovnih paketa i stvaranja opće platforme za raspravu o zaštiti. Neki od rezultata su alat DRAMBORA Toolkit i lista provjere PLATTER checklist and guidance.
Tehnički izazovi
MEMORIAL - A digital document workbench for preservation of personal records in virtual memorials (2002.-2004.), tj. Digitalni dokument s radnog stola za očuvanje osobnih zapisa u virtualnim memoarima. Projekt je pokrenut radi istraživanja novih metoda digitalizacije papirnate građe tipkane na pisaćem stroju s osobnim zapisima. Točnije, usredotočen je na poboljšanje metoda dobivanja povijesnih informacija iz takvih dokumenata tako način da se virtualni memoari mogu lako iz njih napraviti. Za testni uzorak odabrani su dokumenti iz nacističkih kampova.
CONTRAPUNCTUS - Preservation and unification of new and existing Braille Music digital sources for a new access methodology (2006.-2009.), tj. Očuvanje i ujednačavanje novih i postojećih glazbenih digitalnih izvora na Brailleovom pismu za nove metodologije pristupa. Cilj projekta CONTRAPUNCTUS je korištenje tehnologije koja pomaže glazbenicima s oštećenjem vida olakšano korištenje različitih digitalnih glazbenih djela na Brailleovom pismu u softverskim aplikacijama. Jedan od ishoda je XML format koji omogućuje konverziju između digitalnih notnih oblika ili softverski paket za glazbena djela na Brailleovom pismu.
PLANETS - Preservation and Long-term Access to our Cultural and Scientific Heritage (2006.-2010.), tj. Očuvanje i dugoročni pristup našem kulturnom i znanstvenom nasljeđu. Projekt je nastao radi stvaranja ključnog softvera za procese rada na zaštiti digitalne građe, uključujući planiranje, automatske metode za otkrivanje značajnih obilježja digitalnog objekta i pitanja interoperabilnosti. Ishod bi se trebao lako instalirati i koristiti u radnom okružju. Više o proizvedenom softveru možete pronaći ovdje.
Financijski izazovi
CASPAR - Cultural, Artistic and Scientific Knowledge Preservation, for Access and Retrieval (2006.-2009.), tj. Očuvanje kulturnog, umjetničkog i znanstvenog znanja za pristup i informacije. Projekt je dobio potporu za stvaranje okvira za zaštitu, a koji primjenjuje referentni model the Reference Model for an Open Archival Information System, tako ga ovjeravajući. Jedan od glavnih zadataka bio je smanjiti cijenu zaštite izgradnjom osnove za infrastrukturu zaštite. Više o CASPAR-u možete vidjeti na donjem video zapisu.
Napomena
Bitno je napomenuti da CASPAR, DPE i PLANETS sudjeluju u stvaranju crtanih filmova o digitalnoj zaštiti koji na duhovit način korisnike upoznaju s važnošću zaštite.