Opći dio
Digitalne riznice za male baštinske institucije
Uvodne napomene:
Tečajevi Digitalne riznice za male baštinske institucije i Suradnja s Europeanom razvijeni su u sklopu projekata AccessIT i AccessITplus uz podršku EU programa Kultura 2007.-2013., a prvenstveno su namijenjeni knjižničarima, muzealcima i arhivistima koji rade u baštinskim institucijama kao i studentima navedenih struka.
Tečaj je besplatan i nakon uspješnog svladavanja (u roku od 3 mjeseca) postoji mogućnost dobivanja potvrdnice (certifikata) o uspješno završenom programu u suradnji s Centrom za stalno stručno usavršavanje knjižničara (CSSU) pri Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu (NSK).
Pod licencijom Creative Commons tečaj se može dijeliti i prerađivati, ali se ne smije koristiti u komercijalne svrhe.
Poznań Supercomputing and Networking Center (PSNC) iz Poljske kao tehnički partner projekata zaslužan je za izvorno osmišljavanje tečaja, a Gradska knjižnica Rijeka kao hrvatski partner odgovorna je za hrvatsku inačicu.
Uredništvo je pri prijevodu teksta na hrvatski krenulo od činjenice da tekst mora biti razumljiv i jasan polaznicima tečaja. Naime kako sadržaj tečaja pokriva područje stručne i tehničke terminologije, ostavljeni su pojedini izrazi koje IT stručnjaci inače rabe samo u engleskoj verziji radi brzog i jednostavnog određenja.
U pojedinim slučajevima nisu postojali službeni prijevodi za pojedine nazive i pojmove pa je izbor prevoditelja i uredništva tima time bio otežan. Pritom je uporabni jezik struke u duhu hrvatskoga jezika bilo osnovno polazište. Na primjer, izraz digitalna riznica koristi se u značenju digitalnog repozitorija (koji je međunarodno i stručno prepoznatljiv), zbog toga što je riznica hrvatska riječ te upućuje na bogatstvo, a stručna hrvatska zajednica počela ga je upotrebljavati kao bolji izbor.
Uredništvo također ne može jamčiti za postojanost poveznica koje se nalaze u tečaju, jer unatoč našem nastojanju da ih provjeri i obnovi, ostaje tehnička činjenica da je online svijet toliko promjenljiv.
Najveća vrijednost i doprinos ovoga online obrazovnog programa je njegova utemeljenost na dobroj europskoj praksi, razvijanju vještina i stjecanju dragocjenih praktičnih znanja neophodnih u digitalnom dobu u kojem živimo.
Opći opis:
Tijekom ovog tečaja naučit ćete kako organizirati i izvoditi digitalizacijske aktivnosti u malim baštinskim institucijama, npr. u narodnoj knjižnici ili lokalnom muzeju. Ovaj tečaj pokazuje kako digitalizirati objekte kulturne baštine, kako ih pripremiti za online prezentaciju i kako ih opisati metapodacima. Osim neophodne teorijske pozadine, tečaj uključuje i praktične upute koje će omogućiti malim institucijama stvaranje digitalnog sadržaja visoke kvalitete i učiniti ga dostupnim uslugama poput Europeane.
Struktura tečaja:
Tečaj je podijeljen u 9 tema koje su redom navedene ispod. Teme su podijeljene u 24 lekcije (), koje su upotpunjene s nekoliko dodatnih izvora (). Svaka lekcija završava testom () koji omogućuje provjeru znanja.
Zahtjevi:
Pored znanja potrebnog za rukovanje objektima kulturnog nasljeđa koje želite digitalizirati, polaznici ovoga tečaja trebali bi posjedovati temeljna znanja o radu na računalu i korištenju interneta.
Preglednik:
Preporučujemo Mozilla Firefox zbog usklađenosti s korištenim Moodle programom.
Više o projektu Access IT Plus možete vidjeti na vidozapisu.
- Alati tečaja: