Homer, Ilijada i Odiseja

HOMER- prvi pjesnik europske književne tradicije, a njegovi epovi Ilijada i Odiseja prva su djela u toj tradiciji. Homer se općenito uzima kao obrazac onoga što se naziva narodnim, primarnim ili usmenim epom. Za njega se pretpostavlja da je bio slijep, a pjevao je svoje pjesme putujući od mjesta do mjesta. Pitanje autorstva Ilijade i Odiseje u znanosti se zove homersko pitanje. Ni pluralisti (koji vjeruju da su Ilijada i Odiseja djela više autora) ni unitaristi (koji vjeruju u Homerovo postojanje i da je on autor Ilijade i Odiseje) nemaju dovoljno dokaza kojima bi potvrdili da su u pravu.


ILIJADA – sam naziv potječe od Ilija – drugog imena grada Troje. Sadržaj je uzet iz priče o Trojanskom ratu između Ahejaca i Trojanaca. Među Ahejcima (Grcima) osobito se ističu braća Menelaj i Agamemnon, tesalski kralj Ahilej te Odisej, a među Trojancima kralj Prijam i njegovi sinovi Paris i Hektor. Ilijada je epopeja, 24 pjevanja u heksametru, 15.696 stihova, nastala je vjerojatno u 8. st. pr. Kr.. Govori o događajima u 10. godini ratovanja (oko 50 dana). Borba se odvija na zemaljskom planu i na Olimpu, sjedištu bogova. Veliku ulogu u radnji imaju bogovi koji štite one koje vole, a nanose zlo onima koje ne vole (bogovi odlučuju o sudbini likova, pristrani su i imaju svoje miljenike među junacima, npr. Atena pomaže Ahileju). Ilijada sadrži mnogo živih opisa borbi i prizora iz svakodnevnog života u grčkom taboru i u Troji.

SADRŽAJ- Povod rata je bila Parisova otmica Menelajeve žene Helene. Pokretačka snaga djela je Ahilejeva srdžba. U prvom pjevanju on je povrijeđen Agamemnonovom bahatošću kojom mu uzima robinju Briseidu. Zato Ahilej odustaje od borbe. Budući da je on najveći junak među Ahejcima, njegovo odustajanje utječe na tijek borbe, Ahilej ostaje dosljedan sve dok mu Hektor ne ubije prijatelja Patrokla. Tada se vraća u borbu i ubija Hektora. Hektorov otac, kralj Prijam, dolazi ponizno moliti Ahileja za sinovljevo tijelo. Ahilej se smiluje i daje mu ga.

ODISEJA - Pjesnik nas uvodi u radnju in medias res govoreći kako bogovi odlučuju da je vrijeme da se Odisej vrati kući, nakon što je deset godina bio zatočen na otoku s nimfom Kalipso. Atena odlučuje posjetiti njegova sina Telemaha na Itaki.  Atena se pojavljuje u liku Mentora i govori Telemahu kako osjeća da će mu se otac uskoro vratiti te ga ohrabruje. Prosci nemilosrdno troše Odisejev imetak i nestrpljivo čekaju da Penelopa izabere supružnika budući da svi smatraju kako je Odisej odavno mrtav. Penelopa ih je godinama varala govoreći kako će se udati čim satka tkaninu za mrtvoga muža. No, ona je svake noći uništavala ono što bi danju satkala. Naposljetku se za to saznalo te prosci žele da se odluči. Penelopa organizira streljačko natjecanje – udat će se za pobjednika. Iznesen je Odisejev luk, ali ga nitko od prosaca ne može potegnuti, čak ni Antinoj, glavni među njima. Htjeli su odgoditi natjecanje, ali Odisej, prerušen kao prosjak, potegne luk i pošalje strijelu kroza sve sjekire. * XXII. pjevanje: Odisej i Telemah ubijaju sve prosce. * XXIII. pjevanje: Odisej otkriva Penelopi svoj identitet. Ona nije bila sigurna je li to istina te ga upita za njihov tajni znak. Naime, Odisejev je krevet napravljen od živa maslinova drveta i nitko ga ne može pomaknuti, a samo je njih dvoje to znala. Govoreći o svojim pustolovinama za vrijeme desetogodišnjeg lutanja morima, Odisej priča i o kiklopu Polifemu koji je zarobio njega i njegove mornare – svakodnevno je ubijao mornare i jeo ih, a na kraju je Odisej nadmudrio kiklopa: oslijepio ga je i zajedno s preostalim mornarima (zavezani ovcama ispod trbuha) bježe iz špilje. Budući da je kiklop bio Posejdonov sin, bog mora Posejdon nije dopuštao Odiseju povratak na Itaku dok njegovu odluku nisu promijenili ostali bogovi.


Zuletzt geändert: Thursday, 21. January 2021, 08:29