Ugovorna teorija i etika diskursa

Ugovorna teorija i etika diskursa

Pretpostavljam da su neki od vas čitali Gospodara muha, roman engleskog nobelovca Williama Goldinga (1911.-1993.). U središtu priče je grupa dječaka koje avionom evakuiraju iz Engleske tijekom II. svjetskog rata. No njihov je avion oboren negdje iznad Tihog oceana, a preživjeli dječaci uspijevaju doplivati do nekog nenastanjenog tropskog otoka.

Budući da na otoku nema nikoga tko bi im pomogao, moraju se sami pobrinuti za vlastito preživljavanje. Pritom ključnu ulogu ima njihova suradnja: bude li svatko sam za sebe, teško da će itko od njih preživjeti. Drugim riječima, oni se moraju organizirati kao zajednica. No, da bi zajednica funkcionirala, potrebna su određena pravila kojima će se odrediti prava i obaveze svih članova, odnosno načela na osnovi kojih će se urediti njihovi međusobni odnosi.

Kako bi glasila ta pravila i kako bi ih trebalo donijeti? U to oni nisu posve sigurni, ali jedno je posve jasno: pravila moraju biti takva da će ih svi htjeti poštivati, inače nemaju smisla.

Pitanja:

1.  Što misliš, je li veća vjerojatnost da ćeš poštivati pravila u čijem si donošenju sudjelovao/la ili ona koja ti je netko drugi nametnuo? Zašto?

2.  Što misliš, je li veća vjerojatnost da će članovi zajednice poštivati pravila koja su usvojena jednoglasno ili ona koja su usvojena voljom većine? Zašto?

3.  Što misliš, koje bi mogle biti zapreke jednoglasnom donošenju pravila?

4.  Što misliš, kakva bi morala biti pravila s kojima bi se svi članovi zajednice mogli složiti?