Mudrost svjetskih religija

Mudrost svjetskih religija – putovi do boljega života

Nedvojbeno je da možemo pripomoći stvaranju smislenijeg, boljeg i plodonosnijeg svijeta — svojim mislima, osjećajima, sviješću i djelima. (…) Riječ je jednostavno o »nizu pravila« prema kojima se ravnamo u svakodnevnome životu. A njih pronalazimo u širokoj lepezi izvora poput: vodećih svjetskih religija; raznoraznih filozofskih škola, kako starodrevnih tako i suvremenih; pripovjedača iz svih dijelova svijeta; znanstvenika i povjesničara, da navedemo tek neke od njih. Čini se da postoje doslovce stotine takvih zakona, a većina obitelji i religija najčešće prenosi zakone kojima je tradicija naučila i njih. Neki su zakoni toliko jasni da se većina ljudi slaže u vezi s njihovom istinitošću. Na primjer, iskrenost, poštenje i istinoljubivost visoko su na ljestvici vrijednosti u raznim kulturama i društvima širom svijeta. Sljedbenici drevnog kineskog mudraca Lao Tsea u duhovnom zakonu vide Tao The Ching. Najjednostavnije tumačenje Taoa, ili duhovnoga zakona, glasi: »Način na koji sve funkcionira«. Zakon je moguće shvatiti i kao izraz odnosa između čovjekova uma, te njegovih misli i zamisli, emocija i načina njihova izražavanja, te fizičkih aktivnosti koje izražavaju te misli, osjećaje i ideje. Jer nedvojbeno postoji čvrst odnos između nevidljivih misli i osjećaja našega uma i srca te vidljivih postupaka na koje se odlučujemo upravo zbog njih. (…) Svijet funkcionira na duhovnim načelima jednako kao što funkcionira prema zakonima fizike i gravitacije. Upravo je na nama kao pojedincima da naučimo te zakone ili načela te da svjesno počnemo prema njima i živjeti. (…) Duhovni zakon ne oblikuje i ne određuje ničije trenutačno mišljenje, nikakvi hirovi. Duhovni su zakoni objektivni i nepristrani, jednako se odnose na sve, svugdje u svijetu. Djeluju bez predrasuda i sklonosti u svakom trenutku i na svim mjestima. Ti se zakoni provode sami od sebe, ne ovise o čovjekovu autoritetu i propisima. 

(John Marks Templeton, Mudrost svjetskih religija. Putovi do raja na zemlji, Mozaik knjiga, 2008.)

Pitanja:

1. Iz čega sve, prema autoru, izviru moralna pravila? Ovise li njihovo važenje o ljudskim mišljenjima?

2. Kako autor razumije duhovni zakon? Slažeš li se s njegovim stajalištem? Argumentiraj.

3. Postoje li moralna pravila koja smatraš toliko očitima da bi se s njima složila većina ljudi, bez obzira jesu li religiozni ili ne? Obrazloži svoje stajalište.

4. Je li po tvome mišljenju moralnost neke osobe ovisna o tome je li religiozna i kojoj religiji pripada? Argumentiraj svoje stajalište.