Spolnost kao zabranjena tema

Spolnost kao zabranjena tema

O seksualnosti ili spolnosti rijetko se govori, a kada se ta važna tema o našem identitetu i otvori, o njoj se često raspravlja u negativnom svjetlu. Govori se o spolno prenosivim bolestima, raspravlja se o svjetonazorskim razlikama u doživljaju spolnosti, izvješćuje se o razuzdanim tulumima mladih po klubovima na hrvatskoj obali koje se opisuje kao nemoral.

Zanimljivo je uočiti da se u našemu govornom jeziku pod pojmom nemoral najčešće misli na „neprihvatljivo seksualno ponašanje“. Tako se taj etički pojam pogrešno upotrebljava za opisivanje ljudskog identiteta i određenih ponašanja koji nisu u skladu s nečijim kulturološkim ili vjerskim stajalištima odnosno svjetonazorom pa se kritiziraju i odbacuju kao nemoralni No, ako govorimo o neprihvatljivim seksualnim ponašanjima, postavlja nam se pitanje koja su to seksualna ponašanja prihvatljiva. Što je to moralno i etički neispravno u spolnosti da zahtijeva moralnu osudu ?

U gotovo cijeloj povijesti spolnost je bila društveni tabu – tema o kojoj se ne razgovara i o kojoj se ne pita – spolnost je bila tajna. Takav je status spolnosti pripisan uglavnom zbog učenja o grijehu u kršćanstvu. U toj su religiji tijelo, odnosno požuda ili tjelesna žudnja, predstavljeni kao grijeh jer su u suprotnosti s čistoćom. Spolni odnos izvan moralnom braka, preljub, homoseksualnost i drugi izrazi spolnosti koje je kršćanstvo smatralo grijehom strogo su se kažnjavali, a kazne, osim što su bile vrlo okrutne, nekada su bile i smrtne. Odijevanje u kojem je dio nogu ili ruku otkriven, pokazivanje emocionalne privrženosti dodirom ili poljupcem u javnosti te razgovori o spolnosti i spolnim odnosima smatrali su se „protivnima javnomu moralu“.

Takav je status spolnosti u gotovo cijeloj povijesti prouzročio mnogobrojne negativne posljedice na društvenoj i na individualnoj razini. U nastavku ćemo se osvrnuti na tri najvažnije – pojavu seksizma i neravnopravnosti spolova, diskriminaciju osoba neheteroseksualne orijentacije i zanemarivanje spolnog zdravlja, no upoznajmo se prije s određenjem same spolnosti i njezinom važnošću za život.

Što je spolnost?

Spolnost ili seksualnost važan je dio života. U životinja je uglavnom svedena na spolni na gon , prirodnu potrebu za parenjem jedne jedinke s drugom zbog djelovanja hormona u organizmu, i reprodukciju , nastavak vrste dobivanjem potomstva. No, za razliku od životinja, ljudska je spolnost složeno područje koje, osim biološkog aspekta – spajanja tijela u spolnom činu, djelovanja hormona i nastavka vrste – uključuje i mnogo važniji psihološki i etički aspekt. Spolnost je u tom smislu sastavni dio identiteta, a doživljaj spolnosti te s njime povezani osjećaji, ponašanja i iskustva znatno utječu na našu dobrobit.

Određenje spolnosti govori nam mnogo o njezinoj važnosti, ali i složenosti. Uočavamo da spolnost postoji cijelog života, neovisno o tome ima li netko aktivan seksualni život, odnosno ulazi li ili ne ulazi u spolne odnose Tako djeca već u najranijim godinama istražuju svoje tijelo, a spolnost ne nestaje ni u trećoj životnoj dobi. Spolnost je sastavni dio identiteta – uključuje obilježja poput spola, roda i seksualne orijentacije koja utječu na doživljaj sebe i drugih ljudi. Naše je ponašanje često povezano s različitim elementima spolnosti – od postupaka kojima se skrbimo o svom spolnom zdravlju, preko odabira partnera, pa sve do ključnog pitanja o odnosu prema vlastitome i rodnom identitetu drugih. Prihvaćanje vlastitoga rodnog identiteta ključno je za dobrobit mentalnog zdravlja, a kada je pak riječo odnosu prema rodnom identitetu drugih ljudi, neprihvaćanje prouzročuje stigmatizaciju i diskriminaciju, neke od najtežih povreda dostojanstva

Pitanja

1. Smatraš li da o spolnosti nije primjereno razgovarati s članovima obitelji, raspravljati s prijateljima ili učiti u školi? Zašto?

2. Na što se misli kada se u govornom jeziku upotrebljava izraz nemoral? Što se to točno smatra nemoralnim u spolnosti?

3. Što ti smatraš moralno neispravnim kada je riječ o spolnosti? Argumentiraj svoja stajališta.

4. Zbog čega je spolnost i danas često tabu-tema?